avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 634 soluții astăzi
Forum Activitate Ionut_rs

Activitate Ionut_rs

Salutare, scriu pe acest forum cu speranța ca cineva cu mai multă experiența m-ar putea ajuta.
Am făcut accident in urma cu 3 săptămâni, am intrat intr-o curba și am pierdut controlul volanului Menționez ca afara ploua și era noapte. Intrând in curba mașina mi-a derapat am apăsat putin frâna in speranța ca o pot opri însă mai rău am făcut, in mașina se mai aflau 4 persoane 3 au fost transportați la spital iar una a refuzat deplasare la spital. Doua persoane au ieșit din spital după doua zile iar băiatul care era in dreapta mea încă se afla la spița acesta fiind cel mai grav rănit(in momentul de fata se simte bine dar nu se știe exact când va ieși din spital)
Mi sa întocmit dosar pentru vătămare corporală din culpa și mi sa oferit o dovada de circulare pe 15 zile urmând sa ma duc sa mai scot una noua după expirarea acestea.
Persoanele implicate in accident au spus ca nu vor depune plângere.

Întrebarile mele sunt ce se va întâmplat de acum încolo și când îmi va fii înapoiat permisul de conducere înapoi.(este primul accident in cei 3 ani de când am permisul și nu știu demersurile)
Cât o sa dureze aceste proces sau dacă va fii un proces ?
O sa am nevoie de un avocat ?
Sunt singurul care a dat declarație, vor fii și ceilalți chemați sa dea declarație ?
Mulțumesc anticipat cele ce îmi pot oferi o informație