avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 444 soluții astăzi
Forum Activitate orlandobarbulescu

Activitate orlandobarbulescu

Multumesc!
Domnule avocat, buna dimineata!
Am si eu o problema asemanatoare. Am efectuat cateva cursuri de formare profesionala platite de angajator,
Durata acetora cumulata depaseste 60 de zile, dar s-au desfasurat in timpul luber, in afara programului.
Intre mine si angajator nu a existat niciodata un contract sau act aditional privind o perioada minima si nici o remunerare corespunzatoare.
Pentru unele au expirat cei doi ani (nu am functii de conducere) pt altele nu.
Va rog sa-mi spuneti daca sunt nevoit sa platesc sau nu. Si daca da se plateste proportional cu perioada ramasa din cei doi ani? Va multumesc!

PS I-mi poate opri cartea de munca pana la solutionarea cazului?
Răspuns la discuția Pot refuza semnarea unei decizii?
Multumesc!
Buna ziua! Am primit o decizie de a prelua prin cumul unele functii pe care le-a detinut o alta persoana retrasa din unitate.
In trecut am primit si alte functii tot prin cumul si am facut prostia de a fii de acord sa le preiau sub promisiunea ca voi fi remunerat corespunzator. Am asteptat 1 an acest lucru si pt ca nu am primit nimic, am cerut aceasta angajatorului, confor unei legi din 2000 privind remunerarea pt cumul de functii. M-i s-a raspuns ca in ROI si Statutul societatii este retras dreptul de remuneratie pt cumul de functii. Se poate?
Deci am fost pacalit. Acum doresc sa nu semnez decizia, deci sa nu indeplinesc si acele functii.
Ce se poate intampla? Ce pot face?
Va multumesc.
Răspuns la discuția trebuie sa dau banii inapoi?
In continuare angajatorul nu doreste sa adauge la un act aditional cu care a venit acum la mine, auzind ca plec,
si plata corespunzatoare functiilor suplimentare, doar atributiile si unele clauze contractuale prin care sunt obligat sa stau 3 ani. Daca nu semnez, se pote intampla sa-mi desfaca contractul?
Răspuns la discuția trebuie sa dau banii inapoi?
Toate cursurile ( cu exceptia celui de Situatii de Urgenta) s-au facut in afara programului.
Cel mentionat a fost de 15 zile lucratoare cu scoatere din productie, unde angajatorul a platit doar drumul si diurna.
Actul aditional nu a fost adaugat la contractul individual, cel putin eu nu am semnat nimic de acest fel.
Va multumesc!
La firma unde lucrez, mi s-a spus ca ma vor promova in cateva functii cu atribuirea drepturilor salariale
corespunzatoare cumului de functii. Am fost trimis la cursuri de calificare, ca fochist, Responsabil cu Supravegherea si Verificarea Tehnica a Instalatiilor, Inspector Securitate si Sanatate in Munca, Inspector
Situatii de Urgenta, Operator Tratarea Apelor Industriale, platite de firma. Toate aceste funcii le indeplinesc in prezent prin decizie, fara insa un act aditional cu atributii pt ele, la fisa postului.
Mentionez ca nu am facut nici un contract ca in caz ca parasesc firma in timp de ..... ani sa platesc cursurile. Pentru ca nu mi-au marit salariul deloc, nu sunt platit pe cumul de functii, ci doar pe salariul minim pe economie, ca fochist, vreau sa-mi dau demisia. Am fost amenintat ca voi plati cursurile. Care e adevarul? Va multumesc.