avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate Magie1

Activitate Magie1

Luna aprilie sunt 22 zile lucrătoare din care 18 lucrate cu bonuri de masa de 40 lei și 4 zile medical cu cod medical 10.
Brutul este 5300 lei in actul adițional.
In luna aprilie se impozitează medicalul.
In mînă cît trebuie sa iau pe fluturas.


Cornel Vasile a scris:

Cuantumul brut lunar al indemnizatiei pentru reducerea timpului de mluna unca este egal cu diferenta dintre baza de calcul stabilita conform art. 10 si venitul salarial brut realizat de asigurat prin reducerea timpului normal de munca, fara a depasi 25% din baza de calcul.

In Norma de aplicare a prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate la art.75 se stabileste modul de calcul al indemnizatiei.

Ptr concediul medical de la medicul de familie e platit cu 75%,mi se impozitează cu 10% din salariu medicalul.
Codul 10 din concediul medical e platit cu 75%.

Magie1 a scris:

Ptr concediul medical am greșit cu cel de odihna, cu codul 10 pus de medicul de medicina muncii Sint platit cu 75% la salariu.

Cornel Vasile a scris:

Concediile de odihna nu au nicio legatura cu medicina muncii.



Pe concediul de odihna medicul de medicina a muncii nu a trecut cod 1 boala obișnuită 75%,a trecut codul 10 reducerea cu 1/4 a duratei de lucru fără a depăși 25% din baza de calcul.
Asta ce înseamnă eu 4 zile am de la medicul de familie e platit cu 75% medicalul de cînd se impozitează cu 10%
Angajatorul ne impune să trecem la alta banca cu salariul unde are încheiat contract și ne trimite sa ne facem cont la accea banca.
Unde primesc salariul nu vrea sa mai livreze salariul la acel cont trebuie sa urmez procedurile și dacă nu mă mut rămîn pe loc ce poate să îmi facă.

Cornel Vasile a scris:

Intr-adevar, salariul îi primiti unde aveti cont.

Unde lucrez angajatorul are contract cu 2 băncii unde livrează salarile ne obliga că toți să fim la aceiași banca cu salarile,dacă nu mă schimb și rămîn la aceiași banca angajatorul salariul îl primesc unde am cont.
Nu ii doresc moartea dar să știu ce am de făcut la derută în acel moment nu știi ce e de făcut din cauza distanței.

gi-jane2 a scris:

Nici nu a murit. Nu, înca:))

george-neagu a scris:

În câteva ore de la depunerea actelor va dau certificatul de deces.
Dar de fapt ce doriți? Vad ca amintiți și de certificat de moștenitor.
Pana la dezbaterea succesiunii mai e. Abia a decedat.



Trimit online certificatul de moștenitor ptr certificatul de deces.
Cînd ajung plătesc o taxa.

george-neagu a scris:

În câteva ore de la depunerea actelor.
Dar de fapt ce doriți? Vad ca amintiți și de xertificat de moștenitor.
Pana la dezbaterea succesiunii mai e. Abia a decedat.

Locuiesc in alt oraș și certificatul de deces in cît timp se eliberează cînd ruda a decedat.
Se eliberează de la Primăria din comuna sau de la evidența populației pe baza certificatului de moștenitor din oraș pe loc dublicat sau pot trimite E- mail sa îl redacteze sa îl ridic cînd ajung.
Bunurile după testament sunt a lu barbasu care nu a avut copii,
mătușa lea dobândit cu barbasu și acesta a decedat.
In anul 1998 barbasu decedat apoi tata in 1999 și anul 2000 testament făcut apoi dezbaterea moștenirii după donația de 250;mp.
Aici nu înțeleg dacă sunt a lu barbasu bunurile toate ia după moartea ei le da cui vrea prin testament sau alte formalități.

raluk0207 a scris:

Și acum, cititi-va întrebarea, cu voce tare. Suna bine?

Pe timpul comuniștilor se făcea donație cu 250 mp restul terenului din curte era al statului.
Nu inteleg o chestie din 1990 se retroceda terenul din curte soț și soție a dat tatălui în 1986 donație casa și teren,terenul a stat așa sa platit impozit a murit barbasu apoi tata nepot de sora apoi soția lu barbasu a făcut testament la strănepoții de sora apoi certificat de moștenitor pe 250 mp după donație.
În situația asta ce este de făcut după moartea matusei pot ataca în instanță că strănepot de sora cu sora mea dacă a stricat testamentul a făcut donație etc mătușa altcuiva pot ataca în instanță
că clasa moștenitoare,in anul 2022 sa făcut măsurătorile ptr cartea funciară.
Ce pot cere Primăriei se ascunde ceva cu terenul din curte am un drept la el cu legile care s-au schimbat după testament și dezbaterea donație pe partea tatălui.