avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 491 soluții astăzi
Forum Activitate Laizi

Activitate Laizi

Răspuns la discuția Certificat de urbanism FALS
Cand prezinti toate actele, cartea funciara si documentatia cadastrala cu schite plus fotografii de pe teren, de unde se vede clar ca exista deschidere la 2 strazi, si primaria iti emite un certificat de urbanism in care spune ca terenul NU ARE deschidere, nu cred ca poate fi vorba de "eroare nevinovata" nici de "acuzatii fara sustinere".


Liliana Gradinaru a scris:

Fals inseamna altceva decat o eroare nevinovata. Verificati intai ca au inteles bine, discutatio, facetio adrese la primarie, eventual cu un avocat. Nu va suparati din primul moment sarind cu acuzatii fara sustinere, intai cercetati.

Doresc sa vand un teren mostenit.
Am cerut de la primarie certificatul de urbanism.
MI s-a eliberat un certificat FALS in care se spune ca terenul nu are iesire la strada!
In realitate terenul ARE iesire la DOUA strazi, lucru ce apare pe schite si actele cadastrale etc. si se poate dovedi cu poze/filmari de la fata locului.
Ce am de facut?
Reclamatie la prefectura, deschis dosar penal persoanei respective pt fals in acte si inscrisuri, sau ce altceva ma sfatuiti?
Multumesc.
Vreau sa deschid un SRL.
Am deja un cont pe persoana fizica la banca la care vreau sa deschid contul pentru persoana juridica/firma.
Mi s-a spus ca ANAF cere ca contul de persoana juridica sa NU fie deschs la o banca la care ai deja un cont de persoana fizica.
E adevarat acest lucru?
Multumesc!
Vreau sa imi deschid un SRL dar stau departe de orase cu filiale bancare.
Am posibilitatea de a deschide direct online un cont "WISE pentru companii" pentru SRL-ul respectiv.
E legal pentru ANAF acest tip de cont, sau trebuie neaparat sa am cont la o banca din Romania?
Bună ziua,
Sunt medic pensionar, făceam gărzi prin PFI și pe perioada pandemiei nu am avut nici un fel de activitate deoarece spitalul la care lucram a închis secția respectivă.
Am aplicat pentru indemnizația de 4072 lei/lună pentru perioada de pandemie dar mi s-a refuzat plata pe motiv că „contul bancar e pe persoană fizică”.
Am contestat această decizie și mi s-a refuzat în continuare plata, pe același motiv.
Acum aflu că această cerință e ilegală deoarece legea nu precizează nicăieri ca contul bancar să aparțină unei persoane juridice și nu fizice. S-au plătit nenumărate ajutoare către conturi bancare de persoane fizice din profesia medicală. Ceea ce mi s-a întâmplat mie este în mod clar un abuz.
Întrebarea mea este; mai pot solicita aceste ajutor retroactiv acum?
Există vreo cale prin care să fie trași la răspundere și pedepsiți legal cei au comis acest abuz în perioada pandemiei?
Unde să mă adresez?
Menționez că am toate răspunsurile „domnilor” de la ANPIS prin care mi se refuză abuziv plata ajutorului pe perioada respectivă.
Mulțumesc!
Cuplu mixt romano-englez, poate fiul din prima casatorie sa conteste testamentul legatar universal?
Suntem un cuplu mixt romano-englez, dorim sa ne facem testametele fiecare in favoarea celuilalt - legatar universal.
Sotul englez are un fiu dintr-o casatorie anterioara, cu care este in conflict si nu mai are nici un fel de relatii de peste 25 de ani.
Intrebarea este - daca sotul desemneaza sotia actuala - romanca - ca legatar universal, legal la notar, e posibil ca fiul din Anglia sa vina la mostenire?
Se poate preintampina acest lucru, avand in vedere ca tatal si fiul sunt in conflict si nu au nici un fel de relatii de peste 25 de ani?


Suntem o familie în care soțul e englez iar soția e româncă. Nu avem copii și nici rude în viață.
Fiind mai în vîrstă și ținând cont de situația pandemică actuală, ne-am hotărât să ne facem testamentele. Fiecare dorim să lăsăm tot ceea ce avem celuilalt soț.
Soțul are o proprietate în Anglia, soția are mai multe proprietăți în România.
Cum trebuie procedat ca testamentele să aibă putere legală în ambele țări?
Avem nevoie de notar, avocat sau cum?
Unde se depun aceste testamente?
MUlțumim pentru răspunsuri, și pentru orice informații utile ni s-ar putea da.