Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Poate fiul din prima casatorie sa conteste ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Poate fiul din prima casatorie sa conteste certificatul de mostenire legatar universal?

Cuplu mixt romano-englez, poate fiul din prima casatorie sa conteste testamentul legatar universal?
Suntem un cuplu mixt romano-englez, dorim sa ne facem testametele fiecare in favoarea celuilalt - legatar universal.
Sotul englez are un fiu dintr-o casatorie anterioara, cu care este in conflict si nu mai are nici un fel de relatii de peste 25 de ani.
Intrebarea este - daca sotul desemneaza sotia actuala - romanca - ca legatar universal, legal la notar, e posibil ca fiul din Anglia sa vina la mostenire?
Se poate preintampina acest lucru, avand in vedere ca tatal si fiul sunt in conflict si nu au nici un fel de relatii de peste 25 de ani?

Laizi, utilizator
Depinde de legea care se va aplica succesiunii sotului dvs.
Daca se va aplica legea romana, da. Pentru ca descendentii sunt mostenitori rezervatari.
Buna ziua,
In Romania DA, copiii sunt mostenitori rezervatari deci prin testament nu se poate testa decat cotitatea disponibila nu intreaga masa succesorala.
In UK nu stiu!