avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 351 soluții astăzi
Forum Activitate tagdrake

Activitate tagdrake

Ca la noi...
Altcineva mai cunoaste alte detalii?
Va salut!

Unde se poate gasi ceva legislatie cu privire la regimul parcarilor de cartier (cu plata sau fara) pentru Bucuresti, sectorul 6? Intreb, pentru ca in timpul zilei multe parcari (probabil platite) sunt blocate cu lanturi atarnate de copaci si/sau diferite tipuri de suporturi, iar seara se intorc masinile...
Stiu ca este cunoscuta problematica dar eram curios daca este legal sa blochezi toata ziua parcarea si daca exista o situatie publica privitoare la locurile de parcare.

Multumesc.

P.S.: Scuze, dar cred ca am scris la rubrica gresita. Rog un moderator sa mute la categoria potrivita (poate "Asociatii de proprietari / locatari"). Multumesc.
Va salut !

Am nevoie de sfaturile si recomandarile voastre pentru a alege varianta cea mai buna pentru situatia de mai jos.

Tatal meu s-a folosit de programul "Rabla 2008" pentru cumpararea unei masini noi cu plata integrala (fara credit). Masina urmeaza sa soseasca in urmatoarele 2-3 saptamani si de fapt va fi masina mea pentru ca doresc sa o cumpar de la tatal meu inainte de a incepe alergatura cu actele si toate cele oficiale.

Ce trebuie sa fac pentru a evita cheltuieli inutile? Care este ordinea indicata a tuturor operatiunilor de la inceput pana la sfarsit, cand pot circula cu masina si sa fie a mea in acte? Noi suntem din orasul Buzau iar masina este cumparata din Bucuresti.

As vrea sa facem cat mai repede si un CASCO astfel ca la plecarea de la dealerul din Bucuresti, masina sa fie asigurata si CASCO. Ce pot face in cazul de fata?

Alternativa este sa fac toate actele pe numele tatalui meu iar eu sa am o procura sau ce anume?

Multumesc.