avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Activitate mdanicoleta

Activitate mdanicoleta

Răspuns la discuția onorariu avocati
domnilor avocati,
am pus niste intrebari la care credeam ca mi se poate raspunde punctual cu exemple de tarife practicate . am inteles ca fiecare isi apara meseria si crede ca fara de el nu se poate trai.
frumoase exemple dati, domnule avocat, cu italia , spania si alte tari membre dar noi romanasii nu traim pe meleagurile alea, nu ne bucuram de salariile acelea.
probabil daca nu ati fi lucrat in avocatura altfel vi se pareau tarifele.
am crezut ca puteti da niste raspunsuri obiective dar se pare ca nu.
poate aveti dreptate in cazurile celor care au pierdut acele case dar aici era vorba de un amarat de litigiu civil.
daca aveam ocazia sa vad anumite tarife minimale sau maximale imi dadeam seama daca am fost sau nu inselati.
toti credem ca fara ce facem noi nu se poate trai, ca noi suntem buricul pamantului dar poate ne mai temperam putin si ne dam seama ca suntem oameni si tot acolo ajungem la un moment dat....
putini au fost cei care au raspuns cu decenta...va multumesc
...celorlalti, multumesc pentru aroganta dvs , domnilor
Răspuns la discuția onorariu avocati
presupun ca a dat tot atatea examene cate am dat si noi la alta facultate, nu? a cumparat tot atatea cat am cumparat si noi, ceilalti care am terminat o alta facultate, nu? stiu ca e f. greu sa ajungi in barou si am auzit si cum se ajunge... poate nu e adevarat.
poate sunt multi care au facut o facultate adevarata cum se facea pe timpuri pt ca se face acum....
nu vad rostul iconitei de la sfarsit...
Răspuns la discuția onorariu avocati
vorbiti d.p.d.v. al oamenilor sau avocatii fac parte dintr-o specie separata?
eu, persoana fara studii de specialitate juridica, am un proces. vreau sa ma asigur ca sunt aparata de cineva specializat...si atunci ce fac? apelez la un avocat , nu? pe care il cunosc . ma duc ii spun speta, ii spun adevarul in problema respectiva si ca voi aduce martori si actele de care era nevoie sa raspund la minciunile aduse..
imi spune ca ma costa 7mil ca mai avem un proces la ea. nu mi-a spus ca avem sanse de izbanda.
la proces a intrat o singura data si urma verdictul.
o sunat dupa vreo sapt si ne spune ca nu am avut castig de cauza.
asteptam stresati 4 luni comunicarea sa vedem ca am castigat procesul. a zis ca asa a vazut pe internet...
merg cu ea nu pt ca a castigat procesul ci pt ca stie despre ce e vorba.
procesul a fost castigat datorita judecatii drepte a unei judeactoare...ceea ce am auzit ca e cam rar.
nu era normal sa-mi spuna ca un proces se poate termina sau nu intr-o singura etapa ?
daca-mi cerea 21 de mil de la inceput nu mai aveam nevoie de serviciile ei.
adica poate nu va dati seama , domnilor avocati , ca noi oamenii simpli castigam banii astia in 2 luni ca sa intre un avocat de 3 ori in sala . adica la un proces de partaj la care intra in fiecare luna, timp de un an ia 10mil si acum intra de 2 ori si cere 14.
eu am zis ca puteti sa-mi spuneti cam intre ce sume variaza aceste onorarii...
mie mi se pare ca un caz se termina cand scrie definitiv si irevocabil si asa si trebuie cerut onorariul nu pentru fiecare faza procesuala. i daca nu se ajunge la toate caile de atac inseamna ca restul banilor ii merita avocatul respectiv ca a facut astfel incat sa fie clar ca el are dreptate.
sper sa puteti sa priviti problema si din partea asta a noastra, a oamenilor fara studiii
sincer, daca as fi fost eu in procesul respectiv ( a fost sotul meu) nu as fi avut nevoie de avocat.
si inca ceva...( acum imi vars oful aici pt tot ce face avocata ) in citatia pe care a primit-o erau scrise tot felul de minciuni. noi incercam sa dovedim cu acte ca sunt minciuni.
oare cand faci o afirmatie nu trebuie sa o dovedesti cu acte? doar noi trebuie sa ne aparam cu acte?
Răspuns la discuția onorariu avocati
am platit 7 mil pt un proces pe motiv ca ne face reducere ca mai avem un proces la ea.
am castigat dar s- facut apel.
ni s-a mai cerut inca 7 mil pt apel.
e corect?
Răspuns la discuția onorariu avocati
platesti dar sa stii pentru ce, nu?
va rog sa-mi spuneti care mai sunt onorariile avocatilor si ce e inclus in pretul respectiv
am patit si eu un lucru asemanator. avocata a cerut cheltuieli de judecata dar nu s-a consemnat nicaieri. am castigat procesul dar nu am primit cheltuielile de judecata. vrem sa facem actiune separata.
poate cineva sa ma ajute , sa-mi spuna cam cum ar arata cererea de chemare in judecata pt recuperarea onorariului avocatului?
va multumesc