avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 167 soluții astăzi
Forum Activitate furnica1986

Activitate furnica1986

Stimata doamna avocata, in conventie scrie la art. 35 ca acest termen curge de la data pronuntarii deciziei de catre Inalta Curte de Casatie si Justitie, nu de la data comunicarii. Insa in ghid scrie ca acest termen curge de la data comunicarii. Mie judecatorul Luis Lopez Guerra mi-a scris ca imi respinge cererea pentru ca eu am trimis cererea in 6 luni de la data comunicarii, si el a zis ca trebuia sa o trimit de la data pronuntarii . Asa mi-a scris, am fost si la CEDO , si nu am avut ce face , mi-a respins cererea, pur si simplu, desi i-am spus ca doamnei Potop care a trimis cererea in 6 luni de la comunicare, i-a admis cererea, ceea ce imi arata faaptul ca si CEDO face grave discriminari, si judecatorii de la CEDO si-au batut joc de mine.
PROBLEME CU CEDO - GRAVĂ DISCRIMINARE
Eu am trimis cerere la CEDO în termen de 6 luni de la data comunicării cum scrie în ghid și CEDO mi-a respins cererea. La art. 35 din Convenție scrie că omul trebuie să trimită cerere în termen de 6 luni de la pronunțare. Cum, am fi putut noi reclamanții formula o cerere la CEDO împotriva României , fără să cunoaștem tot conținutul deciziei Înaltei Curți de Casație și Justiție și toate motivele invocate de Înalta Curte de Casație și Justiție ? De altfel Mariei Potop , CEDO i-a admis cererea deși ea s-a adresat în termen de 6 luni de la comunicare, iar CEDO mie mi-a respins cererea. Eu nu pot să înțeleg acest lucru. Atâta timp cât nu știu ce scrie în decizia Înaltei Curți de Casație și Justiție decât de la data când decizia îmi este trimisă prin poștă, cum să mă adresez la CEDO în termen de 6 luni de la pronunțare , când nu știam ce scrie în decizie ? Deci la unii oameni CEDO le admite cererea cu toate ca au trimis-o la CEDO în termen de 6 luni de la comunicare, iar mie mi-a respins cererea.