avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 213 soluții astăzi
Forum Activitate Vall3ntin

Activitate Vall3ntin

Buna ziua, detin si un site web la nivel international prin care functioneaza srl-ul meu neplatitor TVA, pe codul caen 7311 , mai exact publicitate prin website, Ofer servicii de publicitate dar la un nivel intern, mai exact utilizatorul ca sa achizitioneze tipul de publicitate dorit trebuie mai intai sa isi alimenteze contul de publicitate dupa care va achizitiona din shop-ul online ce doreste. Toate achizitiile se fac online prin diferite portaluri de acceptare plati (card) etc. Dupa ce isi selecteaza oferta dorita eu le facturez serviciul.(persoane fizice)

Intrebarea mea este eu trebuie cumva sa inregistrez si acea depunere in contul intern al beneficiarului sau este in regula cum procedez, mai exact dupa ce beneficiarul cumpara un serviciu eu ii facturez pe suma serviciului respectiv ramanand in contul intern suma de bani necheltuita.
Iti multumesc frumos pentru raspuns. Stiti cumva daca trebuie sa adaug TVA la servicii pentru ei?
Buna ziua, detin un SRL neplatitor de TVA, m-ar interesa si pe mine sa stiu daca pot presta servicii de publicitate catre persoanele fizice din tari NON UE?

Din cate stiu trebuie sa activez codul unic prin declaratia 091 doar daca serviciile sunt prestate catre firme care sunt inregistrate si ele, de asemenea stiu si ca pentru persoanele fizice din UE nu sunt obligat sa am codul unic activat.

Nelamurirea mea este pentru persoanele fizice NON UE.
Răspuns la discuția Detin un SRL neplatitoare de TVA.
Buna ziua, mai am cateva nelamuriri daca ma puteti ajuta:

1) Bun dupa aprobarea codului unic de TVA , cand voi factura persoanelor fizice nerezidente voi adauga la suma tva-ul nostru de 19% pana ce depasesc suma 300000 lei dupa care depun cerere pentru cod normal tva si pana la 10000 eur facturez la fel cu 19% , iar dupa ce depasesc suma facturez cu tva-ul din tara respectiva, am zis bine?

2) Sumele de mai sus sunt pe an / trimestru sau ...? (30000 lei respectiv cei 10000 eur)

3) Acum eu o sa prestez servicii de publicitate si catre firme straine aici am o dilema deoarece firmele straine imi emit ei o factura pentru serviciul care il prestez eu, acum eu trebuie sa fac alta factura pe suma respectiva sau trebuie sa inregistrez factura lor?
Buna ziua, recent doresc sa imi largesc activitatea si in domeniul publicitatii respectiv pe codul caen 7311 si as dori sa stiu daca este potrivit si legal pentru ceea ce doresc eu.

Toate metodele de publicitate se vor face pe website-ul meu (platforma interna). Metodele sunt diferite de la promovarea altor site-uri web, promovarea videoclipurilor youtube, dar si inchirierea unor spatii de publicitate pe paltforma.

Codul caen 7311 imi va permite sa functionez legal in aceasta privinta? Momentan activez pe urmatoarele coduri caen: 6311,6312,4791.
Răspuns la discuția Detin un SRL neplatitoare de TVA.
Va multumesc pentru raspuns, stiti si cumva cam ce date trebuie sa trec pe viitor pentru a emite o factura intracomunitara pentru persoane fizice (ma refer de ce date am nevoie de la ei).
Buna ziua, detin un SRL neplatitor de TVA si m-ar interesa urmatoarele aspecte. Domeniul de activitate este 6311, in acest scop detin o platforma(site) pentru servicii de promovari online interne(activitati conexe).

1.Daca persoana care doreste serviciul este internationala factura pe care o emit ce trebuie sa contina? (factuare pe persoana fizica international - ma refer la detele persoanei care doreste promovarea)

2.Pentru astfel de servicii trebuie sa imi trec firma platitoare de TVA deoarece mi s-a spus doar daca trec de o anumita SUMA in EURO atunci sunt obligat sa o trec.