avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 321 soluții astăzi
Forum Activitate ccezar68

Activitate ccezar68

Buna ziua ,

Dupa multe insistente la primarie , am reusit sa fac rost de un extras din registrul agricol , in care spune ca dna detinea de la socrul sau 0,1 ha . Deci a cui este greseala ? Primaria a emis un titlu de proprietate cu 800 mp . Acum , eu trebuie sa intru in posesia acelor 200 mp si sub nici o forma vecinul meu nu are cum sa vina sa spuna ca-i apartin .




Multumesc
ccezar68 a scris:

In urma cu 20 de ani am cumparat un teren , 1000 mp . L-am cumparat in baza unui proces verbal + chitanta deoarece proprietara nu avea documente . Eu m-am apucat si am facut gard , asa cum era delimitat de la fosta proprietara . In urma reconstituirii actelor m-am trezit ca am acte doar pt 800 mp , diferenta de 200 mp figureaza ca proprietate fara acte . Acum m-am trezit cu vecinul meu care sustine ca acei 200 mp sunt ai lui . Nu vrea sa ne intelegem , in cazul in care se dovedeste ca este al lui , sa-l pot despagubi .Vrea sa daram gardul.
Va rog sa imi spuneti , cum pot rezolva situatia pe cale legala .


Multumesc frumos pentru raspuns .

Cabinet de avocat "Elena Viorica Mavhima" a scris:

Problema Dvs este nu detineti un act translativ de proprietate de la fost proprietara asupra diferentei de 200 m pentru a putea invoca uzucapiunea de scurta durata (10-20 ani). Procesul verbal si chitanta nu tin loc de titlu de proprietate. Verificati insa daca vecinul are drept de proprietate asupra terenului in cauza, Deoarece Dvs. aveti posesia,cade in sarcina vecinului sa faca dovada ca este proprietar asupra celor 200 m. Nu daramati gardul pana nu stabiliti care este situatia juridica a terenului. Totusi, este bine sa apelati la un avocat deoarece pentru acest tip de litigii aveti nevoie de asistenta juridica a unui profesionist.

In urma cu 20 de ani am cumparat un teren , 1000 mp . L-am cumparat in baza unui proces verbal + chitanta deoarece proprietara nu avea documente . Eu m-am apucat si am facut gard , asa cum era delimitat de la fosta proprietara . In urma reconstituirii actelor m-am trezit ca am acte doar pt 800 mp , diferenta de 200 mp figureaza ca proprietate fara acte . Acum m-am trezit cu vecinul meu care sustine ca acei 200 mp sunt ai lui . Nu vrea sa ne intelegem , in cazul in care se dovedeste ca este al lui , sa-l pot despagubi .Vrea sa daram gardul.
Va rog sa imi spuneti , cum pot rezolva situatia pe cale legala .