Media Intră în comunitate
avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 389 soluții astăzi

Specialiștii de la Deloitte România, Reff & Asociații, Radu Opriș, Biriș Goran și R&R Partners vin la Conferința avocatnet.ro să clarifice probleme des întâlnite în cadrul departamentelor de HR & salarizare ale oricărei companii. Rezervă loc și participă!

Forum Activitate stefax_21

Activitate stefax_21

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mulțumesc pentru sfaturi.Am întrebat un notar care mi-a confirmat că este bun comun.Partea buna este că soția este de acord sa semneze fara pretenții.
Va mulțumesc!
acest răspuns util
Vreau sa vând imobilul și să știu dacă am nevoie sau nu de acordul fostei soții.
In incheierea intabulării scrie că am cota de 1/1 și s-a făcut pe baza hotărârii judecătorești.
acest răspuns util
Va mulțumesc pentru recomandari.Achizitonarea imobilului s-a făcut pe baza unui contract de vânzare cumparare în trei rate in care eu deveneam proprietar după ultima rata (achitată în 2008). Instanta a constatat conform actelor depuse la dosar că eu mi-am îndeplinit clauzele contractuale plătind cele trei rate conform contractului.Constructorul trebuia sa termine construcția in 2 ani de la semnarea contractului și să perfecteze actul de vânzare cumpărare cea ce nu sa întâmplat.In hotărârea obținută din 2013 reiese clar dată când s-a semnat contractul și eșalonarea plăților.Intabularea sa făcut în 2013 in urma hotărâri judecătorești.Eu consider că este bun propriu luat înainte de căsătorie așa cum reiese din hotărârea judecătorească care ține loc de act de vânzare cumpărare chiar daca eu ma-m căsătorit în 2009 .Acest imobil este bun propriu sau comun?
Buna ziua,
Am cumparat un imobil in 2006 nefiind casatorit la acel moment .Actele de vanzare s-au perfectat in 2013 dupa un proces printr-0 hotarare judecatoreasca care tine loc de act de vanzare -cumparare .In 2009 m-am casatorit iar in 2017 am divortat .Poate fi considerat imobilul bun luat inainte de casatorie ,avand in vedere ca 2013 am devenit propietar in acte pe baza hotarari judecatoreasca.Mentionez ca imobilul este intabulat pe numele meu iar pe hotararea judecatoreasca figurez numai eu.