avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Activitate Ioana 2

Activitate Ioana 2

Buna ziua!
Stie cineva conform carei legi nu aveai voie pana in 90 sa faci Tranzactii de teren cu suprafata mai mare de 250 mp in mediul rural si 100 mp in mediul urban?
Mulțumesc!
Răspuns la discuția Emiterea ordinului Prefectului
Da, terenul a fost preluat in baza 58/74. Am depus o parte din documente la primarie. Primaria a depus la Prefectura documentele. Prefectura a trimis adresa catre primărie prin care mi au solicitat următoarele citez" Exista neconcordanțe intre suprafata inscrisa in contractul de vanzare-cumparare, registru agricol/ cadastral/ plan de amplasament. Fata de cele aratate va rugam sa justificati diferentele de suprafete inscrise in documentele sis-mentionate. "
Da, in registrul agricol sunt 1100 mp, am facut masuratorile si au rezultat 1400 mp iar in ctr vanzare cumpărare scrie ca 250 de mp trec in prop statului. Pt ca da, atunci aveai voie sa faci tranzacții doar cu 250mp. Ce vina am eu ca, comunistii mi au luat terenul? Ce vina am eu ca in ctr scrie doar 250 de mp?
Eu ini vreau terenul cu legea 18/91 iar cei de la primarie gasesc tot felul de motive pt a nu ma ajuta.
Eu nu am vazut ce au primit ei de la Prefectura, ei mi au trimis un fel de rezumat zic eu...si mi au cerut ce v am zis mai sus...
Cum.demonstrez ca terenul e al meu? Pot aduce declaratii de la vecini cum ca nu am intrat in proprietatea lor..pt ca in contract, scrie clar care sunt vecinii...
Dvs tot as aveati in ctr? 250 mp?
Ctr meu a fost realizat in 1982.
Va multumesc!
Buna ziua!!
Cinr ma ajuta si pe mine?
Primaria de la nou te incurca, nu te ajuta .
Terenul meu este cumparat de la o ruda in anul 82. Vreau sa se emita ordinul prefectului pe el. In actul de vanzare scrie ca terenul in suprafata de 250 de metri trece in proprietatea statului, suprafata totala a terenului fiind de 1400 mp. Mai scrie in actul de vanzare cumpărare care ne sunt vecinii..deci clar pana la ei e terenul nostru. Vreau sa se emita ordinul prefectului pe toata suprafata terenului..am seoua documentele la primarie din octombrie si nici acum nu s a rezolvat. Ba ca ei nu stiu, ba ca nu pot emite ordinul prefectului decat pe 250 mp, ba ca e prea greu..chestii de abuz in serviciu...
Ce e de facut? Va multumesc!