avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 487 soluții astăzi
Forum Activitate Corina.Maria66

Activitate Corina.Maria66

Teoretic asa este, dar gardul făcut de el este chiar pe jumătate, pe linia de hotar iar stâlpii de beton sunt în pământ cu o circumferința de 35 de cm pe ambele locuri. Parte aeriana a stâlpilor este tot din beton iar unii sunt rupți ținându-se doar în sârmă.
Din acest motiv nu pot sa fac gardul fiind vorba de o bordura de beton ce urmează a fi turnata de mine iar dacă el decide ulterior să-și ia stâlpii se. strica tot gardul.

Alexandrarares a scris:

Buna ziua!
Daca faceti gardul pe terenul dvs.asa cum ati mentionat nu aveti de ce sa asteptati ca vecinul sa darame gardul actual.Il sprijiniti pe alocrui ,acolo unde este cazut si va construiti propriul gard.

Îi pot cere vecinului sa taie un nuc aflat la 50 cm de gard?
Vecinul are nevoie de aprobări? Unde se poate adresa?
Bună ziua!
Vreau sa fac un gard între mine și vecin suportând toate costurile. Pentru a evita orice discuție îl voi face pe terenul meu.
Gardul existent este foarte deteriorat și pe alocuri picat pe terenul meu.
Întrebarea mea este cum procedez dacă vecinul tot amână dărâmarea gardului iar autorizația de construire a acestuia se apropie de sfârșit?
Bună ziua!
Dacă am autorizație pentru construirea unui gard cu bordură din ciment și gard din plasă bordurată, pot înlocui plasa cu tablă pentru gard?
Dacă nu, trebuie sa refac tot dosarul sau am nevoie doar de acceptul primariei?
Mulțumesc anticipat pentru răspuns!
Bună seara!
Până la ce vârstă primește un copil pensie alimentară? Părintele este obligat la plata acesteia și după împlinirea vârstei de 18 ani a copilului dacă acesta este încă la școală, iar mai târziu pe perioada studiilor universitare?
Vă mulțumesc anticipat pentru răspunsuri!
Ce acte sunt necesare pentru încheierea unui contract de vânzare-cumpărare a unui teren intravilan?
La ce trebuie să fiu atentă, eu fiind cumpărătorul? Cine achită eventualele taxe: vânzătorul sau cumpărătorul?
Vă mulțumesc anticipat pentru răspunsuri!
Bună ziua!
Un bun dobândit înaintea căsătoriei, se împarte cu viitoarea sotie în cazul unui divorț?
Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri!