avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 757 soluții astăzi
Forum Activitate Nadira Escu

Activitate Nadira Escu

Multumesc ,am reusit!
Persoana fizica, am doua aparatamente cedate in folosinta: primul a fost inchiriat in luna martie si am depus contractul si declaratia unica (estimativa pe 2023) in martie 2023 si deja am primit notificarea de impozitare scadenta in mai 2024. Intre timp am inchiriat si al doilea apart in luna mai 2023. Am inregistrat contractul si am completat o noua decl.estimativa pe 2023 pentru aceasta a doua adresa,dar nu a fost validata pe motiv ca am depus deja o declaratie pe acest an. Intrebare: cum ar trebui sa procedez pentru a declara si al doilea contract? Ar trebui sa fac o declaratie rectificativa,dar cum o completez? Am trimis intrebarea la ANAF dar nu am primit raspuns.
Multumesc anticipat.

Dle Carp, va multumesc frumos pentru amabilitatea a a-mi raspunde.
Ei mi-au calculat punctajul mediu 25.47287, e o mica diferenta. Deci în concluzie e vorba de o recalculare .Sa inteleg că toate dosarele vor trece la rand. Corect? Și mai inteleg ca s-ar putea ca pensia să îmi scadă. Intrebarea mea dacă această decizie emisă după 3 ani e în regulă sau ar trebui să fac contestație?
Data nasterii 24.septembrie 1957
Multumesc de raspuns. Scuze ca nu ma pricep deloc la aceste lucruri. Asa este, cum spuneti dvs:
Punctajul de pe cuponul actual din aprilie 2021 este 0..87523.
Punctajul mediu din decizie este de 0.82615. Sincer nu stiu sa va raspund despre "stagiu potential",eu am iesit in 1998 pe caz de boalagradul 1 cu insotitor,avand 16 ani lucrati cu handicap de gradul 1.
Intrebarea mea este daca eposibil sa imi scada pensia actuala de invaliditate cu 700 de lei in urma acestei decizii,eu nefacand niciodata nicio cerere de a trece la pensie de varsta. Eu stiam ca legea imi da dreptulde a ramane toata viata cu pensia de invaliditate.
Trecerea de la pensia de invaliditate gr 1 cu insotitor,la pensie de varsta. Sunt pensionata de invaliditate gr 1 cu insotitor din 1998. In 2018 am implinit varsta standard de pensionare,dar atunci mi s-a spus ca trecerea se va face din oficiu si se va alege pensia cea mai avantajoasa,deci eu nu trebuie sa fac nimic. NU am primit niciun act de decizie dela casa de pensii timpde 3ani,pana azi 21 04 2021,cand mi se comunica ca mi se admite cererea de pensie de varsta !!(nu am facut nicio cerere!)si mi se stabilesc drepturile banesti la nivelul pct de pensie din 2018, (adica 1100 lei), in valoare de 1789 lei (909 pensie de asigurari sociale si 880 pt.insotitor),plata se va face incepand cu atentie 24.07 .2018!.Eu nu inteleg ce e cu aceasta decizie care vine dupa 3 ani. EU am primit in continuare pensia ,care e in valoare mult mai mare decat cea din decizie,acum in aprilie 2021 am ajuns la pct de pensie1442 lei si pensia este 1263 ,plus 1154 pentru insotitor).
Aceasta decize este doar un act care trebuia emis acum 3ani, sau de maine sa ma astept la o pensie mai mica confrom acestei decizii? In acest caz cum ramane cu alegerea pensiei celei mai avantajoase pentru pensionar? va multumesc.