avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 217 soluții astăzi
Forum Activitate valente

Activitate valente

Buna seara ,se poate ataca o sentinta civila definitiva si ierevocabila emisa in 2007?
Buna ziua ,am vorbit cu avocatul care sa ocupat de cazul tatalui meu si am convenit impreuna sa deschida iarasi actiune in instanta si in baza art 885 alin 4 sa ceara instantei sa decida in locul creditorilor radierea sultei din cf ,alta solutie nu am .
Avocatul spune ca la prima infatisare instanta da verdict favorabil pentu mine si sunt sanse de 100% de castig.
Sper sa dureze 2 luni si nu 24 cat a durat prescriptia
As mai avea o intrebare,cat timp sa desfasurat procesul de prescriptie a sultei eu am facut demersul pt a obtine autorizatie de constructie(am depus un dosar cu planuri si avize),cei de la primarie imi spun ca ,chiar si cu acel act/sentinta data de instanta nu pot obtine autorizatia de constructie si ca imi trebuie si de radiere un document oficial,
Am specificat lucrul acesta pt ca dvs ai spus mai sus ca pot dezmembra,vinde/cumpara o parte din teren si construii chiar si cu conditia de a ramane grevat terenul si constructia .
Vroiam sa stiu daca este un/o lege ,articol unde este specificat aceste lucruri sa pot merege la primarie /notar informat
Va multumesc
Multumesc,imi cer mii de scuze,sincer nici nu am vazut casuta cu "raspunde".
Multumesc mult pentru toate informatiile,sincer dvs. Intr-o ora mi-ati explicat atatea lucruri si avocatul cu care am lucrat de 4 ani si ceva ma tinut tot timpul intr-o ceata totala fara explicatii prea multe .
Daca mai am nevoie de cateva informatii pot sa va mai rog sa ma ajutati?


-incercati sa nu mai citati inutil mesaje anterioare, apasati pe raspunde!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua ,creditorii sunt nepotii tatalui meu ,in 2007 sa terminat succesiunea iar tata a ramas cu sulta,ei(creditorii)la solicitarea mea in 2017cand am demarat proiectul casei si am intampinat problemele nici macar nu s-au deranjat sa mearga cu mine la notar sa rezolvam efectiv nu ai cu cine discuta ,asa am decis sa deschid actiune in instanta sa remediez ,au fost chemati la judecatorie nu au obiectat nimic si intr-un an jumate sa facut prescriptia extinciva,eu crezand ca am incheiat cu totul,dar se pare ca acum incepe dansul

Din punctul meu de vedere daca am inteles bine ce mi-ati scris dvs. Am deschis cam degeaba actiune in instanta pentru prescriptie plus banii pe care i-am cheltuit cu avocatul,mai bine le puneam banii intr-un cont (sulta)ei sunt inca in viata si scapam de balamuc.
Daca cer instantei sa se pronunte in locul creditorilor cam cat ar mai dura ???
Buna ziua ,multumesc pentru raspuns ,tatal meu detine terenul cu pricina ,eu fiul lui doresc sa constriuesc o casa pe acel teren dar inainte sa incep constructia vreau sa-l dezmembrez si sa iau o parte din teren , sa fac act de VC intre mine si el(tata) dar suntem conditionati de atatea proceduri,harti si alte acte.
Trebuie sa existe o solutie pentru a radia sulta din cf,
Multumesc astept recomandari


Buna ziua , problema mea este urmatoarea ,tatal meu detine un teren care este grevat de o datorie unor rude sub forma de sulta,am cerut in instanta prescriptia sultei ca au trecut mai bine de 10 ani ,am primit hotararea definitiva si irevocabila
Acum am mers la cartea funciara cu acea hotarare penteu radierea ei din cf ,dar nu se poate pentru ca cei de la CF spun ca nu poate radia sulta respectiva in baza hotararii de instanta pentru ca instanta a dispus prescripria ei nu si radierea ei din CF
CE SFATURI IMI DATI SI CUM SA PROCEDEZ INCONTINUARE ,MULTUMESC.