avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 396 soluții astăzi
Forum Activitate devpaul

Activitate devpaul

Buna ziua,

Doresc sa inchirez un apartament pe FIRMA pentru a locui in el (sunt administrator & asociat unic), il voi inchira de la o alta persoana juridica. Apartamentul este in alt judet decat sediul social al
firmei mele.

E posibil sa am vrio problema cu anaf-ul?
Ok, multumesc. Deci am inteles corect. Eu am "CAEN 6201 - Activități de realizare a soft-ului la comanda (software)" autorizat la terti.
Buna ziua,

Este nevoie de autorizatie de functionare pentru un sediu social? nu se desfasora nici o activitate in el. (toate codurile caen sunt trecute la terti)

Ce-i de la primarie spun ca da, desi din ce am citit peste tot nu este nevoie, ca nu desfasor activitati.
Buna ziua..

Am cumparat o masina la data de 27.12.2021 (data de pe contractele de vanzare) dar vanzatorul mi-a scos certificatul fiscal abia in 11.04.2022, si in 2022 am luat si eu in evidenta la primaria mea. Trebuie sa platesc impozit pe anul 2022?
Buna ziua.

Am urmatoarea speta... Am cumpar un auto sh pe persoana fizica de la o firma. Am luat-o in evidenta doar la primarie, n-am inmatriculat-o momentan. Doresc sa o vand catre propria firma (sunt sunt asociat unic si administrator). Este de ajuns contract de vanzare-cumprare intre mine si firma? Cu un pret mai mic decat cel al pietei? Sau trebuie sa mai iau ceva in calcul sa nu am alte probleme. P.S: Nu am luat-o direct pe firma pentru ca proprietarul a vrut sa o vanda doar catre o persoana fizica ca sa puna un pret mai mic pe factura ;)
Buna ziua,

Am primit prin posta un proces verbal incheiat in data de 21.04.2021 pentru o fapta savarsita in data de 30,03.2021. Fapta: "A fost depistat fara masca santiara de protectie individuala". in jud. Alba, Abrud. Este doar un avertisment.

Problema este ca eu nu am fost in viata mea in jud.Alba, Abrud si nici in zonele apropiate. Nu incerc sa am sustrang de la plata nici unei amenzi ca este doar un avertisment. Eu sunt din jud. Bacau.

Nu-mi dau seama cum a ajuns agentul sa foloseasca numele meu? Nu-i trebuia prezentat un buletin, ceva?

Vreau sa fac o plangere mai departe pentru ca aceasta procedura nu este corecta. Ceva sfaturi?