avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 662 soluții astăzi
Forum Activitate Vlad N.

Activitate Vlad N.

Mai are cateva zile in care poate contesta treaba asta. Chiar nimeni nu ne poate ajuta cu o indrumare???
Va multumesc pentru raspuns.

Imi puteti spune va rog pe scurt procedura?
A fost la tribunal si a intrebat pe acolo, si i s-a spus ca va trebui facuta contestatia la executor, si nu la tribunal.

Unde trebuie mers pana la urma, si de ce acte e nevoie?
Cum se poate scapa de o executare silita, este cineva care ne poate indruma pas cu pas?

E vorba de un prieten care e somer.

Are 2 datorii pentru care este executat silit.

* Prima datorie este pentru un credit luat de la banca in 2016, caare s-a inchis in 2018, si s-a redeschis in 2019. El nu a fost instiintat in legatura cu aceasta datorie. Nu a primit nicio scrisoare si nu l-a contactat nimeni.
Suma imprumutata a fost 7.000 lei, pentru care este executat silit cu 13.000 lei.


* Cea de-a doua datorie este la Vodafone, unde trebuia sa plateasca 4000 lei acum 2 ani. I-a rugat pe cei de la Vodafone sa ii accepte plata in 2 rate (luna aceea si luna viitoare, cate 2000 lei) dar nu au fost de acord si atunci el nu s-a mai interesat de acea datorie, a si uitat de ea.
Pentru aceasta datorie de 4.000 lei, trebuie sa plateasca 14.000 lei

Total: putin peste 27.000 lei

A primit instiintare, de la executorul judecatoresc acum in 2024, cum ca ii vor fi poprite conturile bancare, pentru recuperarea sumelor.
Nu a primit nimic de la tribunal, ci direct instiintarea de la executor.
Conturile zice ca i-au fost poprite in aceeasi zi.

Cum se poate contesta?
Nu are bani de avocat. Chiar si pentru a-si permite timbrul are nevoie sa se imprumute.

Puteti face va rog o fapta buna sa il indrumati ca sa scape de datoria asta veche?
Macar cea de la banca, iar la Vodafone sa plateasca doar cat e dator, si nu 350% peste datorie.

El lucrase in strainatate mai demult, si si-a platit ce credea el ca sunt toate datoriile.
A verificat si la ANAF si nu avea nimic de plata. Nu stia de biroul de credite, despre care l-am instiintat eu.
Acum ca nu are loc de munca si traieste de pe o zi pe alta, se trezeste cu datorii uitate, si e bun de plata.


Care ar fi pasii pe care ar trebui sa ii urmeze, in lipsa unui avocat?
Un raspuns mai sincer, in sfarsit.

Am eu o solutie mai buna.
Voi sapa, ii voi seca izvorul, il voi capta la mine pe proprietate, si il voi astepta sa vina sa imi dea in cap.
Legal nici eu nu vad sa am ce sa-i fac, si nici el nu va avea ce sa-mi faca.

Nu imi permit sa stau 2-3 ani de zile cat dureaza un proces, ba mai mult, sa mai invat si legislatia. Ba sa mai risc sa-l si pierd.

Mai exact, nu imi permit sa stau inca o saptamana fara apa. Nu aveti idee cum e sa nu ai cu ce sa te speli.
Eu, care faceam si 2-3 dusuri pe zi, germofob si curat luna si bec.

Din pacate, asta v-am zis si data trecuta: unele legi din tara asta sunt efectiv create de debili mintali.


Stimata doamna, mi-ati dat niste legi care n-au nicio legatura cu situatia descrisa.
Le-am citit, le-am prezentat si politistului care a stat cu mine la telefon vreo 30 de minute, le-a citit si el, ca si el era mirat de situatie. Dumneavoastra nu ati spus nimic relevant. Recititi va rog legile pe care mi le-ati mentionat si mirati-va.

Am spus clar ca e zona de munte si vecinul e mai jos.

"Dvs. ce vreți? Să-și imagineze careva topografia locului? Nu vi se pare firesc să-i prezentați măcar vreo hartă?"
Ce nu ati inteles?
Chiar aveti nevoie sa va desenez harta pentru atat???
Unul e SUS. Altul e JOS. GREU! Fereasca Dumnezeu.


Puteti urla la oameni, dar sa ajutati cu adevarat, e greu.

Ba e vina mea ca n-am dat suficiente detalii.
Ba e vina mea ca am dat prea multe detalii si "v-am" incurcat.

Va rog sa ma iertati, dar stau cam prost cu rabdarea dupa toate astea. Am scris aici sperand ca gasesc ajutor, ca eram intr-o situatie urgenta.

"V-am scris mai sus, încă din 19 nov 2023, să luați legătura cu un avocat. (eventual de prin partea locului)."
Am scris emailuri la 5 avocati cat de simplu se poate descrie. Am primit ZERO raspunsuri.
Am cautat pe google: Avocat specializat in "Energie și resurse naturale".
I-am luat la rand.

Dumneavoastra ce vreti?
"Pe bune?" Da bineinteles, ma jur pe ce-am mai sfant.
Cu ce v-am gresit eu?

V-am zis clar, am sunat la Apele Romane. Am trimis si primit email care nu zice nimic, si nu sustine deloc situatia.
V-am descris situatia pe larg, pe scurt, am recapitulat.
Mi-ati dat informatii irelevante, cu toate ca ati sustinut ca legea e de partea mea.
Am ajuns la concluzia ca legea apelor e o mare tampenie in zona de munte, pentru ca ii obliga pe vecini sa se saboteze unul pe celalalt, pana ce unul ii va da in cap celuilalt daca isi muta izvorul.
Asta i-am spus ultimei persoane care mi-a scris. Ce am spus gresit?

Chiar nu reusesc sa va inteleg, explicati-mi dumneavoastra!


Acesta este mesajul pe care l-am trimis la avocati prin email:

"
Am o cabana in zona de munte.
Sub terenul pe care am casa, e un izvor ingradit si captat in bazin, de unde ne luam apa de 30 de ani incoace.
Izvorul curge firesc, prin terenul meu (de sus in jos).
Am un vecin cu casa sub izvor (izvorul e sub mine, iar el e sub izvor la 50m).
A cumparat proprietatea cu izvorul si m-a deconectat de la apa.
Nu am dreptul la apa pentru ca a devenit izvorul proprietate privata?
Se poate ataca urgent? Exista vreo cale legala de a ma reconecta?

Multumesc.
"

E mai simplu ca Ana are 2 mere. Cate mere are Ana?
Sau mi se pare mie si e defapt matematica quantica?

Va si desenez:


o - casa mea

~ - izvorul

u - casa lui


Exact asa, de sus in jos.

Izvorul a fost ingradit, si mi s-a revocat accesul.

Ati reusit sa ii dati de cap?

Ma gandeam sa va atasez si un desen daca tot mi-ati cerut, dar vad ca mi-ati cam cerut imposibilul. Nu gasesc sau chiar nu exista optiunea asta pe forum.

Later edit: Am rezolvat-o si pe asta. V-am facut mare desen. Va dau asa cu link: [ link extern ]
Va rog sa apreciati munca depusa.
Deci vedeti acolo, unde e cu albastru ingradit, e apa. Parintii mei au betonat bazinul.
El pur si simplu a cumparat proprietatea pe ascuns (fara sa ne fi zis cineva ca e iar de vanzare) si m-a deconectat, ca el de mic copil si-a dorit sa fie pirat, si acum e "apele" lui!

Doamne-ajuta!
Nu am inteles absolut nimic din ce ati spus dvs.
Defapt cred ca nu ati inteles dvs nimic, daca ma intrebati de pacaleli.
Ce nu am spus bine? Cu ce sa va pacalesc?

Izvoarele sunt limitate.
Zona e de munte.
Eu am teren de-asupra bazinului lui, deci izvorul lui trece prin terenul meu.
Daca eu sap de-asupra, pe terenul meu, risc sa se mute atat izvorul meu, cat si al lui in alta parte. Poate sa se mute la 1km de exemplu si sa nu mai fie gasit.
De asta nu se sapa niciodata de-asupra.
Daca se muta izvoarele, inseamna ca nu vom mai avea DELOC apa pe proprietate - nici eu, nici el.
Legile apei ar trebui sa protejeze izvoarele, si sa le faca publice CEL PUTIN celor prin pamantul carora curge izvorul.
Normal, ele vin de sus, si curg in jos.

Intelegeti acum "WTF-ul"?

Izvorul asta era format natural initial, adica locul unde curgea apa din pamant. Ca s-a sapat si s-a adancit sa se faca bazin, asta e alta poveste. Au sapat cei angajati de tatal meu acum 30 de ani, adica noi am betonat acolo tot, e munca noastra si am pierdut-o pt ca nu erau "bune" actele."

Deci in continuare, wtf Romania cu legile astea de 2 lei?

Mda. Vecinul e genul de persoana care s-a casatorit, apoi sotia l-a parasit peste 2 saptamani ca e "nebun" omul.
Fiica lui nu mai vorbeste cu el, ca e "nebun" omul.
Lumea din sat nu-l suporta, ca odata ce se supara pe cineva, orice faci, poti sa stai in cap, nu se va impaca cu tine niciodata - fie ca e vina altuia sau vina lui, nu conteaza. A prins boala pe tine, esti dusman pe viata.

Ciudat e faptul ca mi s-a spus clar telefonic de la Apele Romane, ca nu ma poate lasa nimeni fara apa, chiar daca e teren privat, izvoarele au alte legi.
De asta m-am si luat cu mitabiciclista, ca mi-a spus si la Primarie, mi-au spus si de la Apele Romane.
Dar cand am sunat la 112 dupa ce am fost deconectat, mi-au spus ca nu au auzit de astfel de legi.
Aveam raspuns in scris de la Apele Romane, dar mi-au dat o lege care nu zice nimic de proprietatea privata.
E ciudata situatia rau de tot. Nimeni nu stie nimic. Unii care zic ca stiu, defapt sunt pe langa (cum a fost cel de la dispecerat de la Apele Romane care mi-a zis de lege). Sa inteleg ca asta e.
Am de sapat dupa alt izvor. A mai sapat cineva in zona si a platit 7000 eur doar pt sapaturi. Pe langa asta, tevi, instalatie, pompa, etc. Ghinionul meu.

Stupide legile oricum. Apa e o resursa naturala si dreptul la apa e un drept fundamental al omului. Dar hopa! Nu se poate daca e teren privat... ca devine proprietate privata. Dar daca faci sapaturi si gasesti aur, e al statului. Wtf Romania!
Vad ca functioneaza asta... Stau de o saptamana fara apa, de 2 zile am postat intrebarea, si lumea n-o sa-mi raspunda pentru ca e deja prea mult de citit. De asta am vrut topic nou, fara context, si am intrebat despre legile apelor, si procedura de ordonanta presedintiala de urgenta. Povestea (contextul) original chiar n-are nicio relevanta in situatia de fata.
Am scris catorva avocati, insa nu am primit inca un raspuns.
Am fost deconectat inainte acum cateva zile.
Am incercat sa refac intrebarea cu update-ul actual, dar mi s-a sters de catre gi-jane2, motivul fiind "mesaj dublat", chiar daca era alta premiza si alta intrebare.

Acum familia mea nu are apa.
Tatal meu, care e cu handicap la pat, si are nevoi speciale (face pe el, trebuie spalat), nu poate fi spalat, ca nu exista apa in zona.

Legile mentionate de dumneavoastra nu spun cu certitudine ca as putea sa-i incalc dreptul de proprietate, ca sa-mi iau apa din izvorul "lui".

De asemenea, am sunat la Apele Romane, si mi-au spus ca legea 107/1996 spune ca am dreptul sa accesez izvorul.
Mai departe, am studiat legea apelor, si e mentionat ca doar raurile si apele cu peste 10kmp sunt publice. Cele sub 10kmp aflate pe teren privat, sunt private.

Situatia e urgenta, adica va trebui sa imi bag tatal intr-un azil de varstnici, ca sa aiba ei grija de el si sa aiba toate conditiile pe care aici nu le mai poate avea.
Cum il pot ataca pentru daune pe omul asta, in instanta, pentru ce a facut?

Am discutat cu un student la drept si mi-a spus: "poate fi o șansă și cu intabularea în baza principiului bunei credințe"

Sau ca as putea obtine: "ordonanță președințială la instanța" pentru a-mi primi drepturi temporare la izvor pana la proces.
Vecinul bea apa de acolo cu toata familia lui de 30+ de ani.
Eu am fost cel care am curatat bazinul de 2 ori (am platit oameni sa intre, sa scoata mizeria, malul de pe fund, radacinile de plante si alte mizerii.

Teoria lui este ca apa se curata prin supraplin, insa un bazin de 4.5mc de apa e prea mare pentru a se curata prin jetul ala subtire de supraplin care nu e constant.

Mi-a spus sa beau si eu tuica in fiecare seara si n-o sa am diaree.
Bineinteles ca n-o sa incep sa beau alcool doar ca sa pot bea apa de la izvor fara sa am diaree. Izvoarele nu pot fi proprietate privata, chiar daca el detine terenul. E ca si cum ai gasi aur pe proprietatea ta. Terenul tau este pana la nivelul solului, iar tot ce e sub, e proprietatea statului.


Am vorbit azi cu cei de la ape, si s-ar putea sa pot lua masuri legale impotriva lui, daca nu vrea curatarea bazinului. Au spus ca o sa trimita pe cineva ca sa inregistreze izvorul in evidenta, si apoi voi putea cere curatarea bazinului.

Nu a fost vorba niciun moment de tratamente dupa ureche.
Persoana care mi-a spus cate pastile de clor trebuie puse in apa, tinand cont de capacitatea bazinului lucreaza la ape, deci e sfatul unui profesionist.
Fierul a fost o problema, insa eu am scos tablele ruginite din apa care erau din capacul vechi.

Am mentionat in postarea initiala ca am teava de apa in bazin, deci nu e o problema cu captarea, insa insist sa curete el bazinul, pentru ca din cate am inteles de la cei de la ape, fiind izvor ai dreptul sa ceri ca apa sa fie mentinuta potabila.
Nu ti se poate interzice accesul, pe proprietate, accesul la apa, si probabil nici dreptul de a curata bazinul.