avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Activitate Lili Andra

Activitate Lili Andra

Am incercat sa-l contactez pe presedintele asociatiei pe Facebook, pe Messenger. Nu mi-a raspuns, desi i-am explicat situatia. Am intrebat-o chiar pe doamna administrator care-i numarul de telefon al presedintelui asociatiei si n-a vrut sa mi-l dea. Pe avizier nu apare nici numarul de telefon al presedintelui, dar nici cel al asociatiei. Poate presedintele nu vrea sa fie deranjat, de aceea nu raspunde la mesaje, iar administratoarea nu-mi da numarul lui de telefon!
La cealalta asociatie unde platesc din doua in doua luni, imi baga penalizari, dar sunt sume mici, neglijabile. Nici macar nu stiu cine e administratorul! Pare sa fie o firma care tine contabilitatea la inca vreo trei blocuri. Pot sa vad intotdeauna tabelul cu cheltuieli, tot felul de grafice cu istoricul cheltuielilor. Si sunt foarte multumita ca nu trebuie sa apelez la nimeni!
La cealalta asociatie de proprietari lucrurile merg greoi, ei nici macar nu-si pun problema sa faca vreo pagina de internet a asociatiei! Atata lipsa de "transparenta" n-am mai vazut vreodata! Pana la urma vorbim de lipsa de umanitate, pentru ca nici unul nu poate sau nu vrea "sa se puna in pielea mea", ca sa vada cat e de greu sa vrei sa platesti, dar sa nu poti, pentru ca nu ai acces la informatie!
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu inteleg doamna ce anume doriti sa spuneti. Eu n-am chirias in casa. E casa goala. Nimeni nu consuma apa. Eu sunt proprietar si traiesc in strainatate. Pe doamna administrator n-am deranjat-o decat foarte rar cu telefoanele si chiar si atunci era ofticata. Intotdeauna am dorit sa stiu cat am de plata la cheltuielile comune, nimic mai mult!
Inainte, in anii trecuti, era administratoare o doamna in varsta, foarte disponibila si respectuoasa, care imi spunea intotdeauna cat am de plata, fara nici o ezitare.
Mai am inca un apartament in alt oras si acolo pot sa verific fara probleme, pe internet, in fiecare luna, cat am de plata la cheltuielile comune, fiindca asociatia de proprietari are pagina internet. Acolo platesc din doua in doua luni. Discursul cu baba nu l-am inteles, nu stiu la cine va referiti... Oricum e foarte deplasat...
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nici nu se pune problema sa plateasca altii pentru mine...Eu vreau sa platesc atat cat imi revine, chiar daca nu locuiesc acolo! E obligatia mea! Problema e...sa stiu cat am de plata! Dar daca doamna administrator imi spune sa n-o deranjez cu telefoanele, eu trebuie sa ma conformez! N-am voie s-o deranjez! Chiar daca e dreptul meu sa stiu cat am de plata! N-am cum sa vad avizierul...depind in totalitate de bunavointa unui vecin, care-mi transmite periodic suma (cifrele) pe care eu o am de platit si eu fac virament bancar in contul asociatiei de proprietari. Plata intretinerii e obligatia mea in exclusivitate!
Va multumesc pentru raspuns!
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Am aranjat deja cu un vecin si el imi comunica periodic, suma de plata prin telefon. Platesc prin virament bancar in contul asociatiei de proprietari. Doar ca as fi vrut sa nu mai apelez tot timpul la el, ci sa o determin (in mod legal) pe doamna administrator sa-mi furnizeze ea datele. Cu alte cuvinte sa nu depinda de bunavointa dansei, ci legea sa o oblige. Din proprie initiativa, dansa nu face nimic. Sa stiti ca aceasta asociatie de proprietari (nu pot sa-i dau aici numele) nu are un numar de telefon, nu are nici macar un site al ei. La avizier nu apare nici un numar de telefon, doar IBAN-ul contului asociatiei. Imi pare foarte ciudat asa ceva... Va multumesc pentru raspuns.
Buna ziua. Locuiesc in strainatate si detin un apartament in Romania. Doamna administrator refuza sa-mi spuna cat am de plata la cheltuielile comune. Dansa imi spune ca obligatia ei este aceea de a afisa la avizier tabelul cu cheltuielile comune si ca e problema mea sa aflu cat am de plata. Nu exista o cale legala prin care sa fie obligata sa-mi transmita (online) macar din trei in trei luni cat am de plata? Eu nu am acces la avizier si nici nu vreau sa-mi deranjez vecinii! Va multumesc anticipat pentru raspuns.