avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate monica borz

Activitate monica borz

Buna ziua. In cazul unei asociatii, este necesar sa modific actele constitutive ale acesteia, daca numesc pentru un nou mandat aceiasi membri in consiliul director care erau si in statutul initial? Precizez ca mandatul acestora a expirat. Si implicit, trebuie sa depun la judecatorie hotararea de acordare a unui nou mandat consiliului director existent? Multumesc .
Ma intereseaza care sunt formalitatile de deschidere a unei sucursale/punct de lucru in Polonia, si ce implicatii fiscale are deschiderea unei astfel de entitati, d.p.d.v. al impozitelor si taxelor poloneze. Entitatea trebuie sa se inregistreze in scopuri de TVA in Polonia? Vom plati tva pentru transferurile de marfa in si din Polonia?
Care dintre cele doua sedii secundare - sucursala sau punct de lucru - avantajeaza societatea mai mult, in conditiile in care in Polonia se vrea deschis un depozit pentru marfa din romania, care urmeaza a fi vanduta clientilor polonezi.

Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Buna ziua. Am doua intrebari:
1. in cazul unei dizolvari-lichidari voluntare, in care asociatii se inteleg asupra impartirii activelor, firma nu are datorii catre stat, terti, etc, mai este nevoie de lichidator?
2. in cazul unei dizolvari-lichidari voluntare a unui SRL cu asociat unic, cum se procedeaza referitor la activele firmei, pt ca, din cate stiu, art. 236 din legea 31/1990 care prevedea "dizolvarea unei societati cu raspundere limitata cu asociat unic atrage transmiterea universala a patrimoniului societatii catre asociatul unic, fara lichidare", a fost abrogata.
Multumesc anticipat.
Buna ziua. Ma intereseaza parerea dvs. referitor la recuperarea unui prejudiciu de la un salariat. Daca salariatul recunoaste prejudiciul si este de acord sa-l repare, se poate face un angajament de plata in acest sens, fara a mai apela la instanta de judecata?
Va multumesc.
Ma intereseaza daca o societate poate dona un anumit bun unei alte societati sau persoane fizice, exceptand partidele politice si ONG-urile.
Discuție Diurna
Stie cineva daca au aparut recent prevederi care modifica cuantumul diurnei?
Multumesc.
Vechimea in munca este acelasi lucru cu vechimea in specialitate?
As vrea sa stiu cum se calculeaza vechimea in munca in cazul unui contract cu timp partial?
Este singura varianta posibila?Nu se poate incheia o conventie intre parti cu privire la construirea in comun a casei si aceasta conventie sa poata fi folosita la intabularea casei pe ambele parti?
Buna ziua. Am urmatoarea situatie. Un cuplu necasatorit intentioneaza sa construiasca impreuna o casa. In acest scop, unul din ei are in proprietate terenul , autorizatia de constructie fiind pe numele proprietarului terenului, si urmeaza sa contribuie impreuna la constructia casei. Intrebarea mea este : cum se va putea, la finalul executarii constructiei, sa se intabuleze constructia pe ambele parti, daca autorizatia de constructie este doar pe numele proprietarului terenului?
Va multumesc