avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 251 soluții astăzi
Forum Activitate Problematic

Activitate Problematic

In cazul unei anchete sociale, care este timpul maxim admis (daca exista asa ceva, banuesc ca o limita trebuie sa existe pentru anu ne creste barbile) pentru a se prezenta la judecătorie rezultatele acelei anchete sociale ?
Ma judec (de aprox doi ani) pentru un drept de vizita al minorului aflat in strainatate (Italia, in conditii destul de dubioase)
Situatia mi se pare ciudata chiar si in cazul meu (caci am cerut si eu sa mi se faca ancheta, curtea n-avea nici un gand) a trebuit sa "insist" foarte mult pe lângă judecatoare sa mi se faca ancheta sociala (nu se voia) ce mi s-a facut intr-un final si in maxim o saptamana (mare greutate a fost)
Acolo cat poate dura ? curand fac doi ani si se tot amana la nesfarsit pe aceeasi tema(una singura), i se mai schimba denumirea din cand in cand dar este exact aceeiasi problema (banuesc, de a nu se prezinta nici un act doveditor.)
Ce as putea sa fac, pentru ca sincer mi s-a urat de batut drumuri degeaba stiind deja ce urmeaza, alta amanare de 3 luni cu chimbarea titlului -pentru a se aduce probe, sau - pentru a se efectua ancheta ..etc..
Cand ma mai agit mi se raspunde ca nu e de competenta lor, Italia (oricum nu cred sa existe amanari de asemenea timpi pe o singura chestiune)
Legea romana nu prevede nici un termen sau ceva specific ?
Răspuns la discuția Tutore
Ma tampesc.
Dupa ce Autoritatea Tutelara habar nu are de minor nici cei de la Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului habar nu au, nu figureaza nicaieri ca a fost dat in incredintare familiei, rudei respective, singura optiune a mai ramas politia.
Răspuns la discuția Tutore
Dl Avlil minorul a fost incredintat altei persoane deoarece mama nu avea de gand sa revina in tara, (a specificat lucrul asta in procesul de divort) iar eu in urma anchetei sociale de la acea vreme s-a stabilit ca nu am conditiile necesare eram cu chirie etc..
Ca un compromis s-a stabilit ca minorul sa fie incredintat acelei rude spre crestere si educare.
Tot la divort, parintilor (la amandoi) li s-a stabilit spre plata o pensie alimentara lunara catre persoana careia i-a fost dat in custodie minorul, si nu m-am eschivat niciodata indiferent cat de greu a fost (doar ca sa-mi "permit" divortul a trebuit sa fac imprumut la banca caci n-am dus-o pe roze)
Iar persoana careia i s-a incredintat minorul s-a comportat cu o magarie si o idiotenie iesita de nedescris interzicandu-mi aproape orice legatura cu minorul.
La orice solicitare de vizita din partea mea imi raspundea sa-mi fac copil daca imi trebuie si sa nu-i mai deranjez cu telefoanele, fiind falit la acea vreme n-am avut ce face, in plus ma saturasem si de scandaluri pana peste cap.
Cum am primit recent o chemare in judecata din parte persoanei respective pentru marire pensie alimnetara vreau sa ridic si aceasta problema, desi el de las si magar ce este nu se va prezenta (angajandu-si un avocat ca reprezentant crezand ca asa nu va da ochii cu mine niciodata).
Copilul am o idee unde este, nu am idee cum de i s-a permis persoanei careia i-a fost dat in custodie sa dea si ea la randul ei altcuiva minorul.
Chiar daca l-a dat mamei ea nu are custodia legala asupra lui, nu cred ca avea dreptul pentru ca la divort minorul nu i-a fost incredintat ei, iar acum semneaza acte in numele minorului, retrage minorul din scoala de aici pe semnatura ei, il duce in italia unde nu mai stie nimeni nimic de el desi persoana incredintata real cu custodia lui locuieste aici, n-a vazut italia si nu are nici o treaba concreta decat sa gaseasca modalitati de batai joc profitand de faptul ca legal el are minorul in incredintare.
M-am saturat de magarii
Răspuns la discuția Tutore
Dl. Avlil,, minorul nu a fost incredintat parintelui.
situatia a fost cam asa
Mama fiind fufa (parasise domiciliul de cativa ani buni prin Italia si traia pe acolo cu cineva ..in fine..) sotul a dat divort
Mama nu avea cum sa castige minorul la divort (nici nu l-a castigat, dar nu l-a castigat insa nici tata)
Minorul a fost incredintat unei persoana (rude) persoana care credeam ca are calificativul de tutore, nu-mi inchipuiam ca poate exista altceva ca denumire, persoana respectiva a primit minorul spre crestere si educare in ideea sa il putem amandoi avea acces cu visite etc...
(Sper ca am m-am exprimat destul de clar pana acum)
Amandoi (si mama si tata au fost pusi sa plateasca pensie de intrtetinere pentru minor, pensie catre "tutore", adica persoanei careia i-a fost dat minorul in crestere si educare.
De un an minorul a disparut din tara fara sa am idee pentru ca persoana care a primit minorul nu mi-a permis nici un fel de relatii familiale, rar reuseam cate un telefon.
Singura dovada ca persoana nu mai are minorul (pe care am ridicat-o la sfatul celor de la Autritatea Tutelara)) a fost o adeverinta de la scoala unde minorul invata, prin care se arata clar ca acesta a fost transferat in Italia de un an de zile
A fost transferat.... nu de catre persoana careia i-a fost dat in custodie (care legal are custodia si acum)... ci de catre mama (adica fufa care nu castigase minorul in justitie hop deodata il are fara sa fiu anuntat de nimic in timp ce eu numai rstrictii)
Acum, persoana care a primit minorul in intretinere ma someaza (tot numai pe mine, le-oi fi placand foarte tare probabil) in judecata pentru marirea pensiei pensie desi el nu mai are nici o tangenta cu minorul,de mai bine de un an habar nu are.
Am vorbit si cu un avocat, prea multe inca nu mi-a spus
La intrebarea dvs "Ce sa faceti ca sa obtineti ... ce? "
Vreau sa trag la raspundere persoana careia i-a fost incredintat minorul
Am sanse sau nu ?
Răspuns la discuția Tutore
Ce o fi asa greu de inteles ?
Un minor incredintat unei persoane a disparut ..
persoana caruia i s-a incredintat minorul nu il mai are dar pretinde ca-l are.
Dl avoca AVLIL m-a sfatuit sa merg la autoritatea tutelara pentru raspunsuri.
Am fost, habar nu au, nu depinde de ei, unde sa merg ? la politie ?
Răspuns la discuția Tutore
Datele problemei s-au schimbat
Am fost astazi la autoritatea tutelara unde am aflat ca tutorele practic nu exista.
Le-am aratat actele de la divort unde se specifica incredintarea minorului si ei au spus ca minorul a fost doar incredintat dar ca nu i s-a acordat tutela asa zisului tutore.
Persoana careia i s-a incredintat minorul de catre instanta (o ruda) a incredintat la randul ei minorul unuia din parinti fara acordul sau instiintarea celeilalte parti iar el figureaza in continuare ca persoana care are in incredintare minorul desi nu-l mai are si emite acte in numele lui.
Mi s-a recomandat de catre personalul din cadrul autoritatatii tutelare sa scot o dovada prin care sa arat ca nu mai este in intretinerea persoanei incredintate, sa scot o dovada de la scoala unde era inscris minorul prin care sa se arate faptul ca el nu mai este inscris (sau ca a abandonat scoala), sa arat ca nu mai locuieste cu el dupa care sa o prezint in instanta.
Ce pot sa fac in cazul asta ?
Răspuns la discuția Tutore
Daca tutorele a instrainat minorul altei persoane poate poate fi tras la raspundere ?
Pot dovedi cu documente ca minorul nu se mai afla in ingrijirea acestuia si nu mai locueste cu el
Cum se procedeaza ? care sunt caile ?
Discuție Tutore
Cum si unde pot cere informatii/documente referitoare la modul cum se folosesc platile efectuate catre tutore, am dreptul sa le cer ?
Am nevoie sa dovedesc ca minorul nu se mai afla in ingrijirea acestuia si asta ar fi singura posibilitate.
Răspuns la discuția problema pensie alimentara
tudorioan a scris:

Faptul ca minora a cerut in instanta sa fie incredintata, in cele din urma mamei-nu mai conteaza in ce conditii- spune cam multe!


Imi pare rau ca se interpreteaza cumva altfel lucrurile.
Nu am fost un parinte rau.
De unul singur am crescut coplilul, vreme de peste 4 ani cat ex a fost plecata si n-a dat o zi acasa, eu provin tot dintr-o familie destramata si stiu cum e sa cresti fara parinti.
Oful, suparea,.dezinteresul si delasarea au venit tocmai ca urmare a afirmatiei minorului in fata instantei.
M-am temut tot timpul de clipa respectiva ce inevitabil urma sa vina, si am avut presimtirea ca va merge prost datorita faptului ca era foarte incantata de povestile din itala spuse telefonic de mama., dar am sperat.... in van
ce iti mai pate ramane decat un gust amar dupa ce patesti una ca asta de la cine nu prea te asteptai dupa care vezi ca totul merge din ce in ce mai prost si din partea cealalta care te izoleeaza din ce in ce. practic simti ca n-are rost.
Răspuns la discuția problema pensie alimentara
Da, am fost de acord pentru ca tutorele e ruda de familie cu ex. fratele ei, (altfel nici nu se punea problema) locuia aproape de mine, nu am gandit nici o clipa ca lucrurile vor degenera in asemenea hal, (fiind in bune relatii)
A mai fost insa si faptul ca minorul a raspuns curtii ca vrea cu mama, a contat enorm in decizia curtii si hotararea ulterioara cu pro-tutore (fara aceasta declaratie nu as fi avut probleme, chiar si divagand pe alte motive (pentru ai proteja interesele vadite) ex a fost totusi invinuita, a ramas "din vina ei", o fi acum vreo razbunare tampita)

Despre vizite, nu stiam ca trebuie sa cer in instanta
Cred ca unica posibilitate a ramas sa intriduc actiune in justitie pentru vizite si incetarea tutelei.
Cum pot sa dovedesc asa ceva ? prin lipsa minorului ?

(Multumesc pentru raspunsuri!)