avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 255 soluții astăzi
Forum Activitate sapiru

Activitate sapiru

DEMISIE art. 81 codul muncii

In cazul demisiei fata de angajator in cat timp dureaza procedurile de lichidare si acordare a resturilor platilor cuvenite legale...! multumesc
Buna ziua...am o fetita de 10 ani la un asistent maternal datorita faptului ca am fost lipsit de libertate o perioada de ani , cu toate ca prin hotararea judecatoreasca la pedespele comlementare NU MI-AU FOST INTERZISE DREPTURILE PARINTESTI acum D.G.A.S.P.C. SV. imi interzice dreptul de ami vedea fetita si de a avea legaturi cu ea chiar telefonice , de fapt eu am cerut sa-mi pot vedea fiica inca de la inceputul pandemiei dar am fost refuzat sub motivatia ca este stare de alerta si nici un copil nu poate beneficia de acest lucru in fine a trecut si acest motiv iar la cererea mea acum acestia motiveaza ca sa inaintat dosar in instanta pentru copil adoptabil iar drepturile firesti inceteaza invocand legea 273/art.28 cu toate ca legea prevede criterii privind deschiderea acestei proceduri cain prim fapt consintamantul paritilor sau ca acestea sa fie instiintati insa acestul lucru nu sa petrecut intre timp am fost chemat sa-mi afirm pozitia pe care bineanteles am refuzat ca , copilul meu sa fie adoptat iar cu tot ca dosarul era inaintat instantei de judecata iar legea stipuleaza ca doar atunci cand o hotarare judecatoareasca care este irevocabila prin care sa declarat adoptia drepturile parintesti inceteaza acestia au gasit o drept motivare ca fetita mea nu vrea sa mai intretina legaturi cu mine si ea a cerut ca sa fie adoptata , este foarte josnic acest raspuns deoarece se sustine ca ea a declarat in prezenta unui psiholog tot din cadrul sistemulul D.G.A.S.P.C. SV. care are un interes deosebit chiar bizar ca copilul meu sa fie dat spre adoptie...eu vreau ca copilul meu sa-mi fie incredintat inapoi si am facut dovada ca indeplinesc aceste conditii insa abuziv si cu rea credinta acestia continua sa faca orice demaers impotriva mea de ami vedea copilul sau de facilita reintegrarea copilului meu in familia naturala....vreau sa deschid un proces impotriva D.G.A.S.P.C. SV. impotriva a drepturilor ce mi-au fost interzise legale care incalca si conventia drepturilor omului insa nu cunosc drepul de formulare al cereri pe care o adresez instantei de judecata ca aceasta sa fie judecata in regim de urgenta deoarece aici se poate trage faptul ca exista un interes la mijloc iar asupra copilului meu au fost facute presiuni psihice si sau folosit metode de constrangere si manipulare a unui copil de 10 ani pentru ca D.G.A.S.P.C. SV. sa-si justificie salarie si poate mita pentru aceasta adoptie arajata