avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Activitate Idragos

Activitate Idragos

Buna ziua,

As dorii sa stiu daca este posibil, cat timp nu poti fi disponibilizat de indata de te intorci la lucru din concediu crestere copil ? 6 luni sau pana cand primesti stimulentul de crestere copil (implineste copilul 3 ani)?

Multumesc!
Buna ziua,

Doresc sa aflu parerea dvs referitoare la urmatorul topic.
Sotia trece din concediu creste copil in concediu medical pentru al 2-lea copil ( acele 126 de zile).
As dorii sa stiu cum se calculeaza plata concediului medical ?
Suma care se plateste este 85% din media venituriilor din ultimele 6 luni(in cazul acesta a indemnizatiei de crestere copil), in limita a 3 salari minime brute, per angajator sau 3 salarii minime brute per ambi angajatori?
Buna ziua,

Doresc sa aflu parerea dvs referitoare la un topic.
Am dat un avans pentru o lucrare pe care prestatroul nu o mai executa si nu-mi da trimite banii inapoi. Nu am semnat nici un contract cu el singura proba fiind dicutiile de pe whatsapp si viramentele bancare.
Care sunt sansele sa primesc banii inapoi?

Multumesc!
Buna ziua,

Daca viitoare mamica are 2 joburi, la ambele trebuie sa indeplineasca stagiul de 6 luni?

Cu stima,
Dragos Ivana
Concediu de maternitate

Buna ziua,

Doresc sa verific o informatie referitoare la stagiul minim de cotizare ( 6 luni).
De ex. sotia s-a angajat la data de 25.01.2021 si data nasterii ar urma si fie aproximativ inceputul lunii August.
Pentru a putea "beneficia" de concediu de maternitate, cele 6 luni se implinesc in data de 26.08.2021. Mi s-a comunicat ca cele 6 luni de cotizare se calculeaza de la inceputul luni urmatoare datei de angajare si anume de la 01.02.2021, implinirea celor 6 luni fiind in data de 02.08.21 in acest caz.
Perioada de calcul a celor 6 luni de cotizare se calculeaza de la inceputul lunii urmatoare datei de angajare sau de la data de angajare?

Cu stima,
Dragos Ivana
Buna ziua,

Doresc sa verific o informatie referitoare la stagiul minim de cotizare ( 6 luni).
De ex. sotia s-a angajat la data de 25.01.2021 si data nasterii ar urma si fie aproximativ inceputul lunii August.
Pentru a putea "beneficia" de concediu de maternitate, cele 6 luni se implinesc in data de 26.08.2021. Mi s-a comunicat ca cele 6 luni de cotizare se calculeaza de la inceputul luni urmatoare datei de angajare si anume de la 01.02.2021, implinirea celor 6 luni fiind in data de 02.08.21 in acest caz.
Perioada de calcul a celor 6 luni de cotizare se calculeaza de la inceputul lunii urmatoare datei de angajare sau de la data de angajare?

Cu stima,
Dragos Ivana
Concediu de maternitate

Buna ziiua

Sotia urmeaza sa nasca si as am cateva intrebari :
- care este perioada minima de cotizarea pentru a beneficia de " concediul de maternitate - 126 de zile " ? 6 luni sau 12 luni ?
- cum se calculeaza indemnizatia pentru concediul de maternitate? Ce procent se retine din indemnizatia zilnica, 15% sau 25% (CAS)

Multumesc!