avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 383 soluții astăzi
Forum Activitate edison

Activitate edison

buna ziua am si eu o speta in anii 70 a decedat sotul ,in anii80 a decedat sotia . potentiali mostenitori 5 copii ,la 6 luni dupa decesul sotiei se dezbate mostenirea iar 4 dintre copii hotarasc sa cedeze masa succesorala pt mezinul familiei casa parinteasca si terenul aferent ei
anul 1991 au loc depuneri de cereri pt.restituirea terenului luat in C.A.P.
depun cereri si li se acorda terenuri doar copilului cel mare si mezinului. In perioada anilor 80 pana in 91 au decedat copii 2,3.si 4. copilul cu nr.3 a decedat in 1989 si are o mostenitoare cu actetele de mostenire legale in termenul de 6 luni de la decesul parintelui.
in anul 1991 nepoata mai sus enumerata discuta cu unchi ramasi in viata despre terenurile dupa dreptul tatalui la care acestia ii spun ca nu are dreptul caci tatal ei a cedat in favoarea celui mic ani sau scurs si am ajuns in 2020 unde legea 18/1991 a fost modificata si nu mai exista termen de depunere a cererii de restituire a terenurilor
in perioada 1991-2020 unchii nepoatei au primit terenurile in proportie de 90% de cat au introdus in CAP parintii
1 nepoata ca mostenitoare legala a copilului nr.3 mai poate avea sorti de izbanta coroborat cu evenimentele mai sus expuse
2 sub ce forma a beneficiat fratele cel mai mare(copilul 1) de retrocedrea terenului ca mostenitor al parintilor dac si acesta a cedat fratelui mic dreptul lui la casa parinteasca
sunt atat de bulversat caci nu mai stiu ce varianta este corecta cred ca am pana acum 50 de variante posibile si imposibile
mentionez caci nepoata cand adezbatut succesiunea de pe urma tatalui a uitat sa mentioneze de locul de veci de la cimitir a trebuit sa se faca un supliment de succesiune ca sa fie bine
3.de ce nu s-ar putea face un supliment de succesiune pt.terenul restituit de stat stiind ca tot terenul a fost impartit intre 2 frati si nu intre 5 frati sau mostenitori lor