avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 208 soluții astăzi
Forum Activitate M12345678

Activitate M12345678

Buna ziua! Imi puteti spune, va rog, in baza carei legi cei de la primarie, de la disciplina in constructii, pot intra la tine in casa daca tu nu esti de acord? Multumesc!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua! Ma aflu in aceeasi situatie ca a dvs. Cum ati rezolvat problema? Mulțumesc!

miteadimitri a scris:

buna ziua, se pastreaza numai placa planseului balconului , in rest se elimina structura metalica a parapetilor si prefabricatele de beton si se inlocuieste toata structura cu alta structura combinata cu placi de osb si bca montate peste planseu si nu la exteriorul planseului cum era initial , in felul acesta se reduce cu aprox. 15 cm. latimea balconului si asa foarte ingust , aceste detalii le-am aflat de la muncitori pentru ca nimeni nu vrea sa ne arate proiectul . merci

Multumesc pt raspuns! Ideea este ca in urma demontarii peretului exterior al balconului care spun ei ca are structura metalica deteriorata, proprietarilor le sunt aduse pagube materiale si anume costurile necesare renovarii plus ca balconul se ingusteaza cu aprox 20 cm. Cei de la firma de constructii ne tot ameninta ca or sa vina cei de la primarie de la disciplina in constructii si ca o sa fim amendati pt impiedicarea anveloparii. Au temei legal in baza caruia pot sparge zidurile? Nu exista posibilitatea de a suporta tot ei reparatia interioara?
Atunci cand spun renovare ma refer la faptul ca strica podeaua in primul rand si peretii interiori iar la vecinii la care deja au demolat au lasat nefinisat (gauri prin podea, si spatii goale la repunerea tamplariei pvc) si a plouat in casa distrugandu le peretii si bunurile din casa.
Buna ziua! Locuiesc intr-un bloc care este in curs de reabilitare, in Bucuresti. Cei de la firma de constructii dau jos peretii exteriori ai balcoanelor pt a pune placi noi de beton. Intrucat acest lucru presupune si distrugerea ulterior renovarea unei bucati din interior eu nu sunt de acord si doresc sa semnez un proces verbal sau o alta hartie prin care se specifica acest lucru insa inginerul de la firma nu este de acord. Mentionez ca renovarea din interior se va face pe banii mei. Este legal asa ceva? Multumesc!