avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 741 soluții astăzi
Forum Activitate vreau_sa_stiu

Activitate vreau_sa_stiu

Răspuns la discuția Verificare seriozitate firma.
Da. Este afisata la sediul ITM ului ca fiind autorizata.
Buna ziua! Am gasit o societate care se ocupa de plasarea fortei de munca in strainatate dar mi-e frica sa nu fie teapa. Exista vreo modalitate prin care se poate verifica daca isi respecta obligatiile asumate?
Aceasta decizie mi-au cerut-o la banca-pt reducerea ratei, cu toate ca le-am dus fisa fiscala din care reiese faptul ca nu lucrez....
Acum un an de zile mi-am dat demisia de la societatea la care am lucrat. M-am interesat la ITM si acestia mi-au confirmat faptul ca mi s-a inchis contractul de munca. Problema este ca eu nu am primit decizia de incetare a contractului de munca (nici nu stiam ca se face asa ceva pana nu mi-a fost necesara zilele acestea). Daca angajatorul refuza sa-mi trimita aceasta decizie ( deoarece nu ne-am despartit tocmai in cele mai bune relatii) cum as putea face rost de ea? Cei de la ITM au zis ca ei nu elibereaza copii dupa decizii....Va multumesc.
va multumesc frumos!
functie de executie-preaviz 15 zile, pe care l-am respectat.in contract este stipulat termenul de 15 zile...decizia imi mai trebuie.
da.am 3 saptamani de cand l-am anuntat si 2 de cand am trimis demisia. am mai ramas sa gasesc pe cineva in locul meu.ideea e ca angajatorul nu vrea sa plec si tot gaseste pretexte....
Buna ziua!Ce se intampla daca angajatorul nu doreste sa-mi elibereze decizia de incetare a cm? Demisia am trimis-o prin fax si am si martori.Va multumesc!
Contractul de munca poate inceta din partea salariatului datoriata sanatatii?Daca da trebuie sa stea in preaviz...?Va multumesc.
Răspuns la discuția ajutati-ma
angajatii au stat mai putin de 20 zile,au facut paguba si au plecat. park era un termen sa inregistrezi contractele la itm.
Cum este cu termenul asta?