avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Activitate CezarAS

Activitate CezarAS

Da am anuntat propietarul la doua zile dupa eveniment.

Umiditatea a fost crescuta in apartament in ultimele doua saptamani, am facut constant curatenie si aerisit de cat timp am stat.
Mucegaiul a fost cel mai mult in partea dinspre strada, unde am constatat ca este o gaura in casa, care da exact intr-o zona a apartamentului meu unde peretele era negru de mucegai.

Eu am vazut gaura abia dupa ce am patit asta ca am zis ca sigur e e ceva infiltratie de undeva.

Si se vede clar ca casa a fost zugravita dar acea spartura omisa.

Nu vreau sa invinovatesc propietarul ca si eu si el suntem in dauna.

Dar imi vreau garantia inapoi, nu am de ce sa fiu eu in culpa ca cine a lucrat la casa nu a izolat-o conform.

Cine i-a reconditionat casa nu a facut treaba buna.

Ca am mai avut probleme, de exemplu contorul de curent imi dadea citire dubla, a chemat pe cineva si am aflat se pare, toti cu stupoare ca firele de la vecina erau conectate si la contorul meu.

Ea fiind tot chiriasa, eu am fost in dauna ca pe contorul meu aparea si ce consumam eu si ce consuma ea.

Eu o sa ii recomand sa vorbeasca cu cine s-a ocupat de renovarea apartamentului, sa tina firma respectiva culpabila.

Mai mult nu am ce sa fac, pana la urma si eu platesc chirie ca sa am un loc decent sa dorm, nu sa fac constatari si sa renovez apartament si case dupa ce le iau in chirie.
Buna ziua,
Am o problema destul de mare in legatura cu recuperarea unei chirii.
Aproximativ acum doua saptamani am fost plecat doua zile de acasa.

Cand am revenit, apartamentul era complet mucegait, haine mucegaite, mobilier, aparatura electronica.

Am incercat sa curat ce am putut si peste doua zile l-am anuntat frumos pe administrator( propietarul nu vrea sa discute cu chiriasii deloc) care imi tot soune de clauzele din contract.

Mentionez ca apartamentul nu mai este locuibil, eu efectiv am imbolnavit din cauza asta si daca simt un usor iz de mucegai efectiv tusesc.

Acuma stau in alta parte si “negociez” cu propietarul recuperarea garantiei ( 500 de euro )

Tot evita subiectul si cel care se ocupa de apartament este depasit de situatie.

Am facut poza la absolut tot ce a mucegait, am si facut curat cat am putut ca am zis sa fiu om cu obraz, am cumparat dezumficatoare, mici, medii, inclusiv unul electric ca sa salvez situatia.


As avea nevoie daca ma puteti ajuta cu niste sfat juridic si eventual cu cine sa discut sa ma reprezinte in instanta, contracost.

Normele juridice din codul civil in legatura cu drepturile si obligatile locatarului si locatorului nu sunt stipulate in contract dar ma gandesc ca alea se aplica oricum, nu?

Eu am anuntat in 21 Iulie ca nu mai pot sta, chiria se plateste de obicei in avans deci teoretic mai am drept sa stau acolo pana in 10 August.

Mentionez totusi ca apartamentul a devenit nelocuibil prin 18 Iulie, deci eu as avea drept, conform codului civil sa plec fara preaviz.

Propietarul nu a aratat nici o intentie de remediere a problemei, abia ieri m-a sunat administratorul ca “a zis ca ma suna el ca nu am mai zis nimic.”
Cu toate ca i-am zis telefonic si in scris ca eu sunt bolnav din cauza apartamentului si ca nu mai este locuibil.

Ce ar fi de facut?

Mentionez de asemenea refuzul propietarului de a ne arata facturile reale, cheltuielile le primeam de obicei intr-un scadentar facut de firma lui de administratie dar fata vreo poza la factura de la curent, gaz, internet, etc.

Chiria respectiva era intr-o casa.