avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Activitate Haiduc00647

Activitate Haiduc00647

Suport clienti pentru un produs generic. Cum am zis mai sus, nu intru-un domeniu exotic sau cu implicatii de securitate, etc. Sunt atatea locuri de munca de birou similare care parerea mea riscul nu e acolo. Daca se justifica la locul meu de munca s-ar justifica la toate joburile de birou, nu e nimic special in activitatea de zi cu zi. Nu stiu ce pot sa mai adaug,


Din lege am inteles ca supravegherea e justificata peste drepturile personale ale angajatului acolo unde exista un actual risc, ca masurile luate sa fie proportionale cu riscul.
Nu cunosc sa fi vreodata probleme la firma asta, se lucreaza de acasa de mai mult timp.

De altfel nu cunosc sa fi fost probleme si masurile luate sa nu fi fost adecvate, motivul pentru care mai multe masuri de securitate, ca sa fac referire direct la doua din cerintele precizate in lege.

Daca se ia o situatie pana la absurd, orice angajat poate face orice, asta nu da caz firmei sa iau cele mai extreme masuri, nu?

Observ ca exista un anumit grad de interpretare, asi vrea sa stiu de la cineva care lucreaza in sfera asta cum s-ar vedea situatia.

In alta tara au fost respinse masurile luate de firma de o agentie de protectie a datelor, s-ar putea apela si la noi, la ANSPDCP?

Asi vrea sa stiu ceva concret. Nu cunosc domeniul, de asta intreb aici. Asta e intrebarea mea, care e procesul, mediul, detallile in care un astfel de caz s-ar discuta cu autoritatile responsabile?

Care ar fi pasul urmator, consult cu un avocat, reclamatie, sau altceva?

Tu ai vreo experienta profesionala care poate ajuta?

Cu logica asta se poate justifica orice, nu cred ca e posibil sa se faca pagube mari.
Cred ca sunt cam exagerate.
Nu lucrez in domeniul apararii, nici macar cu banii/financiar, nu sunt mamager, etc.

Insa intrebarea mea era dpdv legal, mai ales ca se lucreaza de acasa, sa se supravegheze video si audio.
Vroiam sa mai adaug ca sistemul va folosi recunoastere faciala, management ul sau IT poate vizualiza camera la nevoie, va fi necesar ca in camera sa fie o sursa de lumina destul de puternica pentru ca camera sa poata vedea, si o tinuta corespunzatoare.

Haiduc00647 a scris:


Buna ziua,



Buna ziua,

Am o intrebare despre legalitatea supravegherii video, audio si a computerlui de munca.

Se lucreaza de acasa.
Camera video este de tip web-cam cu fata la angajat la aproximativ 50 cm distanta.
Microfonul similar.

Sistemul de supraveghere ar functiona doar in timpul programului, exclus pauze.

Semnalul audio/video este analizat/scanat de un sistem de inteligenta artificiala care ar trimite o posibila infractiune la superiorul direct.

La momente aleatorii vor fi luate si poze prin web-cam, cu o frecventa necunoscuta.

Se cere permisiunea de a prelucra date ale altor persoane capturate de video/audio, inclusiv minori.

Motivul dat de companie e imbunatatirea securitatii si prevenirea unor brese de securitate, reguli de lucru.

Ce optiuni ar exista intr-o astfel de situatie?