avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 145 soluții astăzi
Forum Activitate miha50andreea

Activitate miha50andreea

buna dimineata,imi poate oferi cineva un raspuns?
imi poate oferi cineva un raspuns?
buna ziua
am nevoie de ajutor.
se da urmatoarea situatie: am cumparat o masina ,exista un contract de vanzare cumparare.Pe drum spre casa a avut loc un accident ,nu am ajuns la primaria de domiciliu pentru a o impune.Dorim radierea ei deoarece este distrusa.Adeverinta de spatiu de la primarie pe ce baza se obtine ? Cel care ne-a vandut-o nu vrea sa ne ajute ,avem nevoie de fiscal si de adeverinta de spatiu.Pot da o declaratie la primarie pe propria raspundere si sa obtin acea adeverinta de spatiu ?
multumesc
multumesc frumos,se poate inchide discutia ,am primit raspunsul pe care il cautam
Va multumesc pentru raspuns.Inaltimea prevazuta a gardului este de 2 m?
buna ziua,
am cumparat de curand o casa ,vecinul din dreapta are gradina imprejmuita cu gard de sarma iar pe acel gard a pus de curand un material din acela verde de umbrire.Pe toata lungimea gradinii mele imi produce o umbra de cca 3.4 m inaltime x 25 m lungime,ceea ce rezulta o suprafata de 85 mp care nu ii mai pot folosi.Ce pot face in acest caz? exista vreo lege care sa ma poata ajuta?
Va multumesc!
va multumesc frumos !
buna ziua ,
as avea nevoie de ajutor in calcularea suprafetei totale mostenite si anume :
cota de 30/120 parte asupra imobilului situat in extravilanul suprafata de 25.000 mp ,eu fiind singura mostenitoare .
exista o formula de calcul?
multumesc
imi poate raspunde cineva la intrebare ?
Buna ziua ,
in anul 2019 , mai exact 18.09.2019 am fost in concediu in Italia. La poarta de intrare Villesse am platit tichetul de intrare deoarece fara tichet nu poti intra pe drumurile lor, in cuantum de 32,66 euro.

In data de 03.08.2021 adica dupa 771 zile primesc prin posta ,o notificare prin care suntem somati sa platim o amednda de 62.86 euro pentru neplata taxei de intrare,ceea ce este absurd deoarece fara plata intrarii nu se deschidea bariera respectiva si practic blocam circulatia pe segmentul respectiv.
Mentionez faptul ca nu am semnat nicaieri pentru primirea plicului ,doamnele de la posta au trantit plicul in cutie ,fara semnatura,fara data.Ulterior am mers la posta sa imi puna o data de sosire pe plic deoarece in 15 zile de la primire trebuia facuta plata.
intrebare :
Ce pot face in aceasta situatie,eu nu vreau sa platesc de 2 ori acelasi lucru si dupa 771 zile de la data respectiva va dati seama ca nici acel tichet nu il mai am .
Va multumesc