avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 312 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters64532

Activitate ContSters64532

Răspuns la discuția admitere magistratura-2009
me-alina a scris:

invatam tot ce tine de contract de locatiune. ;)



:stunned:
Răspuns la discuția admitere magistratura-2009


La contracte (civile) speciale, contractul de inchiriere a locuintei si cel de arendare nu intra, asa-i ? Cel putin dupa tematica pt 2008..
Răspuns la discuția admitere magistratura-2009
Andrew, ai deliberat de parca ai dat o sentinta de condamnare la moarte. E definitiva si irevocabila ?! :rofl:


Ce intrebari d'le ?!

Unele insa mi se par puru si simplu aiurea, pt a te bloca, pe cei la care prinde figura...


Totusi, avand in vedere varsta -- minim 22-23 de ani -- ar trebui sa fie capabil fiecare sa dea un raspuns, cred eu.
Răspuns la discuția admitere magistratura-2009
Idem ...;)


La procedura civila intra si executarea silita sau nu ?
Maria-ce nume frumos a scris:

Buna! m-am hotarat sa dau si eu la magistratura din vara aceasta...mai am un an de facultate si sper sa ma pot pregati intre timp si pt magistratura.Apropo!!!! pt cei cre au trecut de grile...cat timp ati invatat sau la a catea incercare sunteti?...majoritetea din cate am observat au incercat de mai multe ori pana sa reuseasca.Felicitari celor care au trecut pana acum de probe si mult succes in continuare!
In legatura cu autorii dupa care ati invatat,s-a anuntat de multe ori ca grilele nu vor contine probleme in caresunt opinii diferite,credeti ca numai unii autori sunt indicati?...si care ar fi aceia?


Maria inainte sa deschizi topicuri, verifica daca nu mai exista altele deschise, pe tema asta (or cred ca sunt!).

on: SIMPLU! nu intra pt ca NU SUNT PREGATITI. doar stii cum se invata, mai ales in ultimul an, cand e si licenta. plus nu sunt perseverenti si unii mai merg si pe noroc. dar eu cred ca la examenul asta, norocul TI-L CAM FACI SINGUR. trebuie invatat serios si -f imp- L-O-G-I-C !!! altfel, nu ai nicio sansa. astfel, se explica si situatia celebrilor studenti care termina cu 10, pt ca ei au inv mecanic, si de multe ori dupa un singur autor (recomandare: citeste dupa cel putin 2 surse, daca poti si ai timp), dar la examene de calibrul asta NU AI NICIO SANSA cu invatatul mecanic.

in fine, vorbim mai multe pe topicul deschis pt 2009 deschis de bdm_jus
monica_907 a scris:

cred ca la topicul admitere INM 2008 am citit ca cele mai potrivite manuale ar fi:

civil anul I G.Boroi (exista editie 2008 - editura Hamangiu)
civil anul II Drepturi reale C.Barsan (exista editie 2008 - editura Hamangiu)
civil anul II TGO C.Barsan si C.Statescu (exista editie 2008 - editura Hamangiu)
civil anul III Contracte speciale Fr.Deak (reeditate in 2006 la editura Universul juridic - din colectia in 3 volume totusi lipsesc contractele de renta viagera si de intretinere)
civil anul III Succesiuni Fr. Deak (ultima editie 2002 la Universul juridic)

procedura civila G.Boroi si V.M.Ciobanu - cursul selectiv pt licenta (ultima editie 2005 la editura All Beck)

penal partea generala C. Mitrache si C.Mitrache (ultima editie 2007 la editura Universul juridic)
penal partea speciala T.Toader (ultima editie 2008 la editura Hamangiu)

procedura penala - I.Neagu - partea generala editie 2007 si partea speciala editie 2008 la editura Global Lex

voi ce ziceti? tot dupa acestea invatati?





cam astea sunt manualele dupa care se invata..
cat priveste cele 2 contracte speciale, la civil, le puteti citi din alti autori.. insa, va dau un sfat, care sa-l retineti nu numai pt examenul asta sau alte examene: cititi dupa cel putin 2 surse/autori. de ce ? pt ca astfel observi mult mai repde diferentele si argumentele pro si contra.. Mi-a zis'o dl. Ion Deleanu (distinsul profesor de procedura civila de la Ubb, unde studiez si eu)... acuma, e si faza cu timpul,, dar macar incercati.

ps: si eu vreau sa dau atacul, in 2009. :D

Putere de invatare si perseverenta!
Stoica Ioana a scris:

examenul asta a luat mintile oamenilor #-o#-o


de ce zici asta ?:P

multi viseaza sa fie judecatori, insa putini isi dorersc asta din pasiune.. multi se pierd pe drum. numai cei puternici reusesc!
Răspuns la discuția admitere magistratura-2009
dislexic a scris:

nici macar nu s-a terminat examenul din 2008, nici macar nu se stie cate locuri se ocupa din cele 160 scoase anul acesta. darmite la anul... :fight:


:D