avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Activitate HCPC

Activitate HCPC

Răspuns la discuția Nefinalizare la termen
Partile care se refera la finalizarea imobilului:

Conform precontract vanzatorul cunoscand sanctiunile prevazaute de ert 326 Cod Pnela, cu rivire la falsul in declaratii, declara ca imobilul nu este in litigiu si ua fost revendicat si nu i-a promis/nu va primite niciunui alt cumparator. De asemenea declara ca se obliga ca pana cel mai tarziu data de 30.09.2021 sa finalizeze constructia si sa o predea in folosinta cumparatorilor., de asemenea se obliga ca pana la data de 30.09.2021 sa faca toate demersurile necesare in vederea notarii acestei constructii in CF.

''In situatia in care contractul nu se incheie in forma autentica din cauzse imputabile societatii promitente-vanzatoare, nu vor nota la CF constructia pana la 30.09.2021, sau reprezentantii acesteia, nu se vor prezenta in fata notarului public personal sau prin mandatar, in vederea incheierii in form autentica a contractului de vanzare-cumparare, pana la data de 30.11.2021, acestia se obliga sa returneze promitentilor cumparatori , dublu avansul incasat, iar daca nu se incheie din cauze imputabile promitentilor cumparatori , sau nu se vor prezenta in fata Notarului Public, personal sau prin mandatar, acestia pierd avansul achitat, conform prezentei clauze de arvuna prevazuta in art 1545 Cod Civil...................................

In situatia in care contractul nu se incheie in form autentica din cauza ca Banca nu va aproba creditul promitentilor-cumparatori, din cauze care tin de imobil sau imobilul nu va fi evaluat de catre banca astfel incat promitentii cumparatori sa acceseze creditul, promitenta -vanzatoare se obliga sa returneze acestora avansul incasat in termen de 5 zile lucratoare de la primirea de catre acestia a documentului bancar din care rezulta fie ca banca nu acorda creditul, fie valoarea evaluata a imobilului, iar dupa restituirea avansul, in aceasta situatie, prezentul act se desface plin drept.........
Noi partile contractante, declaram ca ni s-a pus in vedere in mod expres de catre Notarul Public ca potrivit art. 1669 Cod Civil, in situatia in care nu ne vom prenezta in fata Notarului Public pentru incheierea contractului de vanzare-cumparare in forma autentica, instanta de judecata va pronunta o hotarare care va tine loc de act autentic.....

In situatie in care contractul de vanzare-cumparare nu se va autntifica pana la data 30.11.2021 din cauze care sunt imputabile promitentei vanzatoare (Ex: lipsa documentelor eloberate de catre Primakrie, lipsa oricarui aviz eloberat de catre oricel fel de instituie de drept public sau privat necesar procedurii de inscriere in CF, intarzieri in executie lucrarii, stare de urgenta sau alerta, calamitati naturale, etc., enumerea avand caracter explicativ si nu limitativ , situatiile extinzandu-se si in cazul oricaror alte situatii sau terti neenumerati) promitenta cumparatoare NU va putea pretinde promitentei vanzatoare, restituirea sumelor achitate, prezentul act prelungindu-se de drept, fara vreo conventie a partilor, pana la incetarea cauzelor ce conduc la prelungirea termenului pentru autentificarea contractului de vanzare-cumparare. Toate cauzele care ar putea amana termenul pentru autentificarea contractului sau predarea imobilului, se vor notifica promitentiloe cumparatori. ..............
Subsemnatele parti contractante nu solicitam ca prezentul act antecontract de vanzare-cumparare sa se noteze in CF....''

Buna ziua,

Am vrut sa cumparam casa la cheie. Am semnat un precontract pt o casa in construcite, termenul de finalizare fiind 30 septembire, insa baietii se misca foarte incet, mi-am pierdut incerderea in ei. Dezvoltatorul spunea ca vom putea sa ne mutam in iulie, noi ne-am vandut apartamentul, acum stam la parinti, a inceput si scoala...

Am platit 50% avans, restul la incheierea contractului de vanzare-cumparare 30 noiembire (cea de a 2-a transa va fi cu credit bancar).
Ce optiuni avem in cazul in care dezvoltatorul depaseste termenul de finalizare? Am verificat istoricul lor, nu au avut procese. In 30 sept. trebuie sa ne intalnim la notar dinnou.

Va multumesc anticipat.