avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 691 soluții astăzi
Forum Activitate Kozan Erika

Activitate Kozan Erika

Angajatul lucreaza la program de 8 ore pe zi, de luni pana vineri. Angajatul este platit in acord, pentru realizarea anumitor produse finite . Angajatorul doreste sa il plateasca in functie de realizari.Salarul brut realizat poate fi mai mic de 1.900 lei?
Firma Q are asociati SC "A"SRL, SC "B" SRL + 1 persoana fizica.Firma Q va intra in insolventa .Intrebarea mea este firma "B" ce obligatii, drepturi are? poate sa-si suspende activitatea?poate fi firma inchisa? Multumesc!
Service auto platitor TVA a efectuat lucrari de reparatii la masina unei firme din Malta.Au cod ingesitrare TVA.Atat piesele cat si manopera le facturez fara TVA sau manopera cu TVA.(asa am gasit facturi in arhiva....si nu stiu de ce)Multumesc!
Un SRL are aprobat linie de credit 100.000 EUR, dobanda 4,5%, plata dobanzii in 30 a lunii.In data de 10 utilizeaza 35.000 eur, in data de 18 restul de 65.000 eur, in data de 28 ramburseaza suma de 100.000 eur integral.Cum se calculeaza dobanda ?
Societate cu TVA la incasare inchirieaza un spatiu unei societati, emite factura de inchiriere cu sau fara TVA?
Multumesc!
Firma avand ca obiect de activitate vanzare prin internet doreste sa livreze produse catre persoane fizice din UE.Factura in ce moneda se va emite?Care sunt obligatiile TVA?Factura se emite cu TVA din tara unde se livreaza sau cu TVA 24% din Romania?Pe factura va aparea doar pretul de vanzare sau separat valoare fara TVA si TVA?
Firmele A si B sunt actionari ai firmei X. Anul viitor la firma A se va declansa procedura insolventei. Firma X va fi afectata de insolventa firmei A? Daca da din ce puncte de vedere?

O societate comerciala romana neplatitoare de TVA presteaza servicii IT catre o societate platitoare de TVA intracomunitara.Cum se va intocmi factura din pct. de vedere TVA?Care este procedura privind aplicarea TVA?Se completeaza decont?
Mentionez, ca valoarea serviciilor prestate nu va depasi suma de 10.000 EUR.

Multumesc!