Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Insolventa firma
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Insolventa firma

Firma Q are asociati SC "A"SRL, SC "B" SRL + 1 persoana fizica.Firma Q va intra in insolventa .Intrebarea mea este firma "B" ce obligatii, drepturi are? poate sa-si suspende activitatea?poate fi firma inchisa? Multumesc!
Firma B este pur si simplu un asociat, nu are nicio problema cu privire la activitatea sa, iar cat priveste raspunderea sunt mici sanse (nu imposibil) sa i se atraga raspunderea cu privire la starea de insolventa. In principiu va raspunde administratorul.
Intrarea in insolventa a firmei Q nu are nici o consecinta juridica asupra activitatii firmei B care este asociat.Drepturile si obligatiile firmei B in calitate de asociat intr-o firma aflata in insolventa sunt cele prevazute de art. 71-98 al Legii nr.85/2014 prvind procedurile de prevenire a insolventei si de insolventa publicata in M.Of.nr.466/25 iunie 2104