Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Vanzare la distanta?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Vanzare la distanta?

Firma avand ca obiect de activitate vanzare prin internet doreste sa livreze produse catre persoane fizice din UE.Factura in ce moneda se va emite?Care sunt obligatiile TVA?Factura se emite cu TVA din tara unde se livreaza sau cu TVA 24% din Romania?Pe factura va aparea doar pretul de vanzare sau separat valoare fara TVA si TVA?
Se poate emite factura in moneda euro cu inscrierea pe aceasta a cursului stabilit de BNR la data emiterii facturii. Daca societatea este inregistrata in scopuri de TVA factura se emite cu TVA.
trebuie avute in vedere plafoanele pentru vanzari la disatanta stabilite de tarile membre in care sunt stabiliti clientii respectivi.