avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 718 soluții astăzi
Forum Activitate adelamanea

Activitate adelamanea

Răspuns la discuția exista vreo sansa?
Si inca ceva, la mine sunt fisele individuale de protectia muncii a o parte din muncitori si a sefului care e propriul angajat. Nu stiu daca conteaza...Plus domeniul pt. site cu numele firmei este cumparat si doar noi avem acces la el.
Răspuns la discuția exista vreo sansa?
Nu exista nimic scris intre noi, din pacate, doar o multime de martori, printre care stomatologul meu a devenit stomatologul familiei lui...Noi l-am sfatuit pe sef sa faca firma si sa nu lucreze la negru, i-am facut site, i-am facut carti de vizita, bannere pentru santier, toate platite de mine, crezand ca sunt de buna credinta pentru ca asa pareau...Fara acte, decat cu multe informatii si martori nu se poate face nimic? Ma gandeam la o intimidare gen sa primeasca seful si echipa de muncitori o hartie de chemare in instanta, dar daca ei fac si cu altii asa, probabil stiu ca nu au ce sa pateasca daca nu exista o hartie scrisa. Avem si poze cu seful intr-un cadru familial, deci relatia chiar putem sa o demonstram, dar nu stiu cat conteaza doveziile astea. Plus pentru banii dati am extrase si pot explica destul de credibil ca pe asta s-au dus banii, plus am toate bonurile pentru materiale (deci nu poate minti ca a cumparat ceva pt. casa, cum ar putea sa fac) si bineinteles martori. Martorii sunt si din familie si din exterior. Multumesc.
Buna ziua,
Pe scurt: am cumparat o casa la rosu si am inceput, cu echipa de muncitori ramasa mostenire de la vechiul proprietar, lucrarile de finisaje interioare. Ne-am inteles bine, multe promisiuni, vizite in familie, pana la un moment dat cand nu au mai raspuns la telefon. Am aflat ca au probleme, ca s-au bagat in mai multe proiecte, ca i-au parasit oamenii...si nu mai continua lucrarea, lucrare pentru care din cei 10200 de euro cat ne-am inteles, au primit 9000 de euro si nu au facut decat jumatate din cat au promis. Ulterior, a sunat seful care mi-a zis ca vor face totusi, dar sa mai avem rabdare pana isi rezolva problemele. De 10 zile seful nu mai raspunde la tel. si mesaje. Cand i-am luat nu erau inca firma si nu avem nici un contract decat o gramada de martori care stiu ca am platit si care ii cunosc. Intre timp au devenit firma, la incurajarile noastre sa intre in legalitate, dar tot nu am apucat sa facem contract. Stim unde locuieste seful, datele firmei si multe amanunte despre el si muncitorii lui. Suntem oameni credibili pe langa ei, credeti ca e vreo sansa sa recuperam banii sau sa-i constrangem sa lucreze? Familia lui minte ca nu e acasa si nu putem da de el prin nici un mijloc. Nu suntem deloc genul "recuperator" asa ca am prefera o solutie cu parfum de legalitate.