avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Activitate crstyy

Activitate crstyy

Iti doresc din tot sufletul sa ti se intample acelasi lucru (daca ai permis) si sa vedem ce mai spui atunci.
In plus, citeste codul rutier si atunci poti sa mai vorbesti, pana atunci posteaza unde te pricepi, te rog.
Buna ziua,

Circulam in localitate cu viteza de aproximativ 50km/h in spatele unui alt automobil la distanta regulamentara. La un moment dat ambii am fost depasiti de catre un autovehicul pe linia continua, dupa care in momentul in care a reintrat pe sensul de mers a franat deoarce in fata sa un alt autovehicul a oprit pentru a efectua regulamentar virajul la stanga.
Automobilul din fata mea, deplasandu-se cu viteza mai mica a reusit sa franeze chiar in spatele celui care ne-a depasit, eu din pacate nu am reusit sa opresc la timp, am franat si am atins vehiculul din fata mea pe care l-am impins in celalalt.
Urmarile au fost: masina care ne-a depasit o singura lovitura pe bara din spate; masina din mijloc lovita in fata si in spate, masina mea lovita grav in fata.

Intrebarea este urmatoarea: Este corecta aprecierea (mea, nu si a politiei) cf careia accidentul a fost provocat de catre soferul care a depasit ilegal?
Bineinteles, sunt de acord cu nepastrarea distantei regulamentare si o sanctiune de 4 puncte de penalizare pentru mine.

In acest accident eu trebuie sa imi repar singur masina, dar daca accidentul s-a produs din vina altui participant la trafic, asigurarea acestuia ar trebui sa repare cele 2 masini.

Mentionez ca cel care a efectuat o depasire dubla pe linia continua si a depasit pe linia continua, depasind si viteza maxima admisa in localitate provovand un accident nu a suferit nici o sanctiune din partea politiei.

Va multumesc anticipat pentru un raspuns.

Cu respect,

Cristian Carjan