avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Activitate adservio

Activitate adservio

Multumesc mult.
Buna ziua, revin cu cateva probleme la discutia care a fost initiata deja mai sus si anume: usa in cauza, despre care a fost vorba, sparta de catre vecinul de la et. 2 , a ramas in acelasi stadiu- fara butuc, locativa a refuzat sa monteze alt butuc, desi sunt admin. blocului., deci a ramas asa.
Motivul pentru care cer din nou cateva pareri aici este ca, acelasi vecin, are treaba incontinuu ,dar incontinuu, pana la o bucata de noapte, pe usa respectiva, evident ori o lasa deschisa, ori o izbeste de se clatina temelia blocului, .....si ramane tot deschisa, ca nu se tine in nimic. De asemeni, este tot timpul in subsolul blocuilui, in camera ct de bloc, unde arde, vopseste, bate, samd, cu usa tot deschisa,in fata usii apartamentului meu.
Va rog, daca s-ar putea cateva pareri, sfaturi, as fi mai mult decat recunoscatoare.


Răspuns la discuția Iesiri la bloc
Am facut sesizare la spatiul locativ si raspunsul oficial a fost ca trebuie sa convietuim................nimic despre incuietorile schimbate de unul de la et 2, nimic de usa sparta la 20 cm de usa mea,......................ce optiuni am?
Pun butuc la usa sparta si tai broastele usilor de la subsol. Apoi??? AJUTOR!!!!
Răspuns la discuția Iesiri la bloc
Da, scuze pentru termen, am si eu o situatie similara, de asta urmaresc discutii de acelasi gen doar ca , la mine, chiar e cazul nici o solutie nu e buna, iala nu, cheie nu, interfon nu, spart butucul da........
Răspuns la discuția Iesiri la bloc
Daca toti locatarii au cheie, dar, din nesimtire, pretind ca acea usa sa stea deschisa , cu butucul scos fortat, in ce fel de fapta se incadreaza? Unde sunt drepturie egale ale locatarului care are nefericirea sa stea langa acea usa?
Trei sferturi din cartier au usa respectiva inchisa,deci nu stiu daca numai eu trebuie sa stau cu ea deschisa, cu butucul scos.
Am vrut sa punem interfon, acelasi individ, de la et 2, nu e de acord.
hartuire
Buna ziua, as vrea sa semnalez niste aspecte, in speranta ca ma va putea ajuta cineva, ce as putea face.
Locuiesc la un bloc anl, de 2 etaje, cu 6 apartamente pe scara.Soarta a facut ca eu sa locuiesc la perter,ultimul ap. de pe palier. De o parte si de alta a usii mele de la apartament, in dreapta este o usa de serviciu, pe care am rugat sa fie tinuta inchisa, incuiata, fiecare locatar avand cheie, in stanga, o usa care duce la subsol, blocul fiind prevazut cu adapost antiatomic.
Problema este ca, de cand m-am mutat, 5 ani, unul din vecinii de la etajul 2,din capatul opus al blocului, ma sacaie incontinuu, ba pe o usa, ba pe alta, mai mult, e a doua oara cand sparge usa de serviciu, scotand butucul, sa nu se mai poata incuia, ca asa vrea el. Mai mult, a schimbat de capul lui incuietoarea usii de la subsol, unde am lucruri, nemaiavand acces. Respectivul are continuu treaba in subsol, in adapost, in fata usii mele, lasand cand ambele usi deschise, cand le tranteste in toiul noptii.
Va rog sa ma sfatuiti ce as putea face.
Am depus plangere la spatiul locativ, nefiind prima data cand face aceste lucruri si a tot fost atentionat, in trecut, acum se pare ca stam asa.
Nu stiu daca are vreo legatura ca sunt divortata, draguta, locuiesc doar cu copilul.
Răspuns la discuția Anl centrală proprie
Buna ziua, pentru a va putea monta centrala proprie, trebuie sa aveti gaz separat, fiecare apartament, sa faceti o cerere catre Consiliul Local sau societatea care administreaza spatiul locativ, apoi, daca primiti hartia cu acceptul, puteti demara procedura. Va trebui sa cereti accept de la toti vecinii de pe scara.
Asta am intrebat aici, daca un Consiliu Local poate refuza vanzarea acestor apartamente, aprobate prin lege, pentru motivul de mai sus.
Buna ziua. As vrea sa pun o intrebare in forum, poate ne poate ajuta cineva cu o solutie.Este vorba despre locuinte ANL,mai exact despre vanzarea lor. Anul acesta s-a stabilit de catre MLDP modul de calcul al locuintei, a fost intocmit proiect de hotarare, cu pretul locuintelor ai primilor doritori, dar in sedinta CL, a fost respins de unii consilieri, pentru ca li s-a parut unora ca ar fi pretul ,,prea mic,,.
Ce este de facut? Poate contesta un CL modul de calcul si sa refuze vanzarea acestor locuinte, conform unei legi date de catre Guvern??