avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 696 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters64816

Activitate ContSters64816

Buna,
Am incalcat codul de conduita ajutand alte persoane sa efectueze niste operatiuni ale caror sursa fondurilor nu erau banii personali fara sa anunt superiorul direct.
Ni s-a comunicat ca s-a luat decizia sa se intrerupa colaborarea cu noi si ne-a prezentat 2 variante:
a)intreruperea ctr de munca cu acrodul partilor dar de fapt este DEMISIA noastra(asa scrie in document) sau
b)decizia de intrerupere a ctr de munca conf art 248, alin.1, lit.E

As dori un sfat....ce sa fac...treb azi sa semnez unul dintre documente
Multumesc!
Buna ziua,
Detin in proprietate un spatiu locativ care se preteaza pentru inchiriere ca si spatiu comercial.Pentru a schimba destinatia imobilului din spatiu locativ in spatiu comercial trebuie sa am aprobarea vecinilor...deci mi-ar trebui aprobarea unei vecine care are peretele comun cu al meu.Din pacate nu vrea absolut deloc sa imi dea aprobarea pentru simplu motiv ca "vrea sa fie linistita".Tinand cont de urmatoarele aspecte:
*daca s-ar inchiria ca si spatiu comercial am posibilitatea ca intrarea sa fie facuta din strada fara sa se treaca prin curtea comuna si prin holul comun deci deranjul ar fi minim
*as izola peretele comun cu ea(oricum este un perete f.gros din caramida dar l-as mai izola cu vata minerala)
*as inchiria doar la firme cu anumite domenii de activitate:ex.magazine de haine, piese auto, birou firma(nu as inchiria ca si bar, magazin alimentar, jocuri de noroc etc care ar produce o "poluare fonica" mai mare)
chiar nu am nici o sansa sa inchiriez????as incerca si prin judecata dar doar daca am sanse mari
In speranta ca ma veti ajuta cu un raspuns concret,
va multumesc!

Discuție rata credit
Buna,
Am un credit de nevoi personale cu ipoteca, pe 25 ani(am platit abia 2 ani).Eu sunt titularul contractului de credit iar sotul meu este codebitor.In caz de divort cum vom achita rata la credit?
Multumesc
Multumesc
Buna ziua,
Sunt proprietara a unei parti dintr-un imobil(casa cu teren).In total suntem 4 vecini(proprietari) in acel imobil iar terenul este de servitute.In "fundul"curtii se afla un alt proprietar care detine o casa si teren.Intrebarea mea este:are dreptul acel vecin sa treaca prin curtea noastra?Mentionez ca nu are alta cale de acces iar in actele de cumparare nu este specificat faptul ca terenul ns de servitute este si cale de acces pt acest vecin
Multumesc!
Răspuns la discuția Delimitare spatiu locativ
Multumesc !!!!
Răspuns la discuția Delimitare spatiu locativ
Buna ziua,
Am inteles.Acum problema este urmatoarea:vecinul a delimitat partea lui fara sa ma consulte.Ce pot face pentru ca vecinul sa renunte la acest perete(exceptand judecata)??
Multumesc.
Răspuns la discuția Delimitare spatiu locativ
Buna ziua,
In primul rand multumesc pentru raspuns!!!I
Stiam ca nu se poate fara aprobarea vecinilor sa construiesti un zid din caramida(sau alte materiale asemanatoare)dar din RIGIPS????tot nu se poate??...dar din OSB??

In situatia in care zidul tot a fost ridicat de catre alt vecin...ce mai pot face?
Multumesc
Buna ziua,
Stau intr-o casa unde multe locuri sunt spatii de servitute cu alti vecini.Ca sa fiu mai clara fiecare are pe o anumita suprafata cota indiviza(NU exclusiva).In aceasta situatie, pe suprafata respectiva se poate delimita printr-un perete de rigips o anumita portiune???
Multumesc.
Răspuns la discuția indemnizatie copil
Multumesc