avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 443 soluții astăzi
Forum Activitate nicoleta74

Activitate nicoleta74

Buna ziua,
m-am trezit cu o actiune de evacuare din locuinta bun proprietate comuna. actiunea este formulata de fosta sotie si motiveaza violenta mea. Se poate dispune evacuarea daca suntem in continuare coproprietari, intrucat nu a avut loc partajul? Fosta sotie a plecat de buna-voie, nu a alungat-o nimeni din locuinta. Divortul a fost solutionat irevocabil.
refuza plecarea asociatia veche, unde nu se mai regasesc locatarii din scara, care si-au facut asociatie de scara. Nu exista niciun acord al locatarilor privind ocuparea acestui spatiu de catre vechea asociatie.
Buna ziua! Am o dilema, referitor la un demers privind evacuarea unei asociatii de proprietari aflata la parterul unui bloc, intr-o incapere bun in proprietate comuna indiviza. Concret, locatarii de pe scara unui bloc si-au infiintat o asociatie de scara si spatiul apartine scarii blocului, iar asociatia veche, care ocupa acum acest spatiu, nu doreste sa paraseasca spatiul, desi i s-a solicitat acest lucru. Multumesc mult!
Răspuns la discuția Ordonanta presedintiala evacuare
Da, desigur, pe calea dreptului comun e admisibila, sunt de aceeasi parere! Multumesc mult!
Răspuns la discuția Ordonanta presedintiala evacuare
Multumesc mult, ma gandeam ca ar fi si inadmisibila o astfel de actiune.
Buna ziua,
intrebarea mea este daca instanta poate admite o ordonanta presedintiala de evacuare din locuinta proprietate comuna, dupa ce s-a solutionat irevocabil actiunea de divort? In timpul actiunii de divort a mai fost pe rol o asemenea ordonanta, la care reclamanta a renuntat si acum vine din nou cu o asemena actiune.
multumesc!
Răspuns la discuția despagubire accident rutier
Multumesc mult, dar pt ce sa il actionez, ca din cunostinte mi-au zis ca daca s-a despagubit din asiguare, nu pot sa mai cer nimic de la sofer! Nu inteleg! O seara buna si multumesc!
Am si eu o nelamurire.Locuiesc la et.4, in anul 2008 am acoperit partea mea de apartament, fara ca vecinii sau asociatia de proprietari sa contribuie cu nimic. Cum as putea sa obtin act de proprietate pentru acest acoperis?
Multumesc!
Buna seara,
Tocmai am fost implicata intr-un accident rutier, in care nu sunt vinovata. Masina mea este in leasing, a fost accidentata de o masina condusa nu de proprietar, ci de un imputernicit. Din estimarile facute de asigurator, este dauna totala, RCA-ul italian fiind de 4800 euro, reparatia masinii costand aproximativ 12.000 euro. Am fost sfatuita sa rezolv problema cu asigurarea CASCO, Firma de asigurari despagubind 7820 euro. Din aceasta suma, conform contractului de leasing, finantatorul a retinut restul ratelor pana la finalizarea contractului, in suma de 7280 euro. In acest moment eu am ramas cu 600 euro si cu un morman de fiare. Cum pot sa recuperez ceva de la cel care s eface vinovat de producerea accidentului si din cauza caruia am pierdut tot? Multumesc frumos!
Răspuns la discuția PRETENTII
m-am interesat si acea firma este radiata de la registrul comertului#-o. Sa caut cine a fost reprezentantul firmei? Ma indrept impotriva lui?