avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 708 soluții astăzi
Forum Activitate andreixyz

Activitate andreixyz

Salutare,

Am si eu o situatie mai ciudata cu cei de la ANAF/DRGAF. In Februarie 2021 cei de la DRGAF au instituit niste masuri asiguratorii persoanei mele aferente unor taxe si impozite neplatite din anii 2016-2020. Toate bune si frumoase, am intentat proces, au castigat ei in prima instanta, dupa care am pierdut la recurs.

Doresc sa achit integral aceasta creanta pentru ca conturile mele sa fie din nou folosibile, eu vreau sa iau un credit in urmatoarea perioada.

Intrebarea mea este, daca achit integral aceasta suma in contul de garantii deschis pe numele meu, exista vreun risc ca eu sa NU pot lua acest credit? Tin sa mentionez ca inca nu s-a emis un titlu de creanta si nici inspectia fiscala nu s-a realizat, din ce am inteles poate dura pana la un an.

Inspectorii de la DRGAF mi-au transmis urmatorul mesaj vis-a-vis de cererea mea:

Conform capitolului III D. art . 49." Procedura de ridicare a măsurilor asigurătorii de către organul de control" din Ordinului Nr. 2546/2016 din 5 septembrie 2016 pentru aprobarea Procedurii de aplicare a măsurilor asigurătorii de către organele fiscale competente şi pentru aprobarea modelelor, modului de utilizare şi de păstrare a unor formulare , "

ridicarea măsurilor asigurătorii dispuse de către organul de control se efectuează de către acesta, în următoarele situaţii:

b) la constituirea garanţiei prevăzute la art. 211 din Codul de procedură fiscală, în baza înştiinţării scrise a organului de executare privind constituirea garanţiei."

ART. 211 din Legea 207 privind Codul de procedura "Tipuri de garanții"
Garanțiile pentru luarea măsurilor prevăzute la art. 210 se pot constitui, în condițiile legii, prin:
a) consemnarea de mijloace bănești la o unitate a Trezoreriei Statului;

ART. 210 Constituirea de garanții
Organul fiscal solicită constituirea unei garanții pentru:
b) ridicarea măsurilor asigurători

Astfel, având in vedere prevederile legale in vigoare, pentru ridicarea măsurilor asigurătorii instituite prin Decizia XXXXXX este necesar sa constituiti garantia, prin depunerea sumei aferente la Trezoreria Statului , in contul de garantii indicat de catre organul de executare , ulterior acesta , in baza dovezii constituirii garantiei, va solicitata organului de control (Directiei Antifrauda Fiscala Bucuresti ) ridicarea masurilor asiguratorii instituite asupra conturilor bancare detinute de dvs.

Orice idee sau sfat in aceasta situatie este de ajutor, ideea de baza fiind ca eu saptamana viitoare urmeaza sa achit integral aceasta creanta, urmand ca ulterior sa contractez un credit. In prezent pe numele meu la ANAF nu exista datorii, cum ziceam si mai sus, pentru aceasta datorie NU exista titlu de creanta.

Va multumesc frumos pentru ajutor,