avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 304 soluții astăzi
Forum Activitate opflorin

Activitate opflorin

Mai am o intrebare, exista posibilitatea de a folosi un test rapid daca e facut intr-o clinica medicala?
Va multumesc foarte mult, va doresc o zi buna in continuare.
Buna ziua.
In contextul pandemiei si limitarea intrarii doar cu green pass in institutia care emite cazier judiciar necesar pentru angajare mi s-a refuzat eliberarea cazierului pe motiv ca nu am green pass. Din motive medicale (conditie autoimuna) nu ma pot vaccina dar sunt apt de munca in domeniul respectiv - tehnica dentara. Cazierul este necesar pentru inscrierea in Ordinul Tehnicienilor Dentari din Romania (OTDR). Institutia respectiva nu are alte metode de eliberare a acestui document si imi constrange dreptul la munca. Tot ce imi doresc este sa ma pot integra in forta de munca pentru care am absolvit o facultate. Cum pot obtine acest document si care sunt caile legale pentru a elibera acest document? Personalul responsabil pentru emiterea acestui document refuza orice interactiune cu mine si nu ofera nicio alta alternativa. Mi se constrange dreptul la munca si nu vreau sa ma angajez la negru.