avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Activitate mariob

Activitate mariob

problema nu e de de suprafata terenului, ci de locul de unde incepe acest teren. Cel care a facut prima documentatie cadastrala zice ca de la bordura de beton din dreapta (cea de la drum), cel care a batut tarusii zice ca de la 1 m mai in drum (si se jura ca orice alta masuratoare va spune acelasi lucru cu o abatere de 10 cm si deci ar fi vorba de o introducere gresita a coordonatelor in sistemul de proiectie local ).

Cum spuneam si mai sus, singura problema cu vecinii ar fi daca trebuie sa-mi plateasca 80 mp sau 50 mp ! Mie imi este teama de faptul ca proprietarii drumului, pe care ar trebui sa intru cu 1m, imi vor cere sa mut gardul inapoi pe bordura de beton ( si sa-i cer vecinului sa-mi plateasca 80 mp!)

Deci intrebarea mea ramane: ce trebuie facut pentru a sti exact daca documentatia cadastrala a fost facuta corect (inclusiv introducerea coordonatelor in sistemul local )
In anul 2007 am cumparat 1000 mp teren impreuna cu socrii mei, terenul fiind ingradit cu un gard de plasa pe o bordura de beton ( si din aceasta cauza nu am masurat nimic!)

Pentru obtinerea autorizatiei de construire am avut nevoie de ridicare topo, ocazie cu care am aflat ca vecinul din stinga a "gresit" un pic masuratorile si a intrat pe terenul meu! Deoarece facuse si gard de beton si mai construise si un colt de casa pe terenul meu, am zis sa masuram exact cat a intrat la mine pentru a-mi plati. A venit cel care intocmise prima documentatie cadastrala, si , incepand masuratorile de la bordura de beton din partea dreapta a terenului meu (deoarece acolo hotarul e cu un drum) a ajuns la concluzia ca imi lipsesc 80 mp.

Cand am vrut sa construiesc un gard mai solid catre vecinul de sus, acesta a zis ca de fapt bordura de beton nu e limita de proprietate corecta. Am chemat un cadastrist autorizat si acesta mi-a batut tarusii. Bordura de beton de sus este limita de proprietate, dar surpriza e alta: bordura de beton din partea dreapta (limita de proprietate cu drumul si de la care cadastristul care a intocmit documentaia cadastrala a inceput masuratorile pentru a afla exact suprafata "ocupata abuziv " de vecinul din stanga!) este acum cu un metru in interiorul proprietatii mele !! (si prin urmare suprafata "ocupata abuziv " de vecinul din stanga mai mica cu vreo 30 mp)

Cel care mi-a batut tarusii se jura ca el nu a gresit nimic si ca e posibil ca cel care a facut documentatia cadastrala sa fi introdus gresit coordonatele cadastrale in sistemul de proiectie local!

E posibil asa ceva, si daca da, ce trebuie facut pentru a indrepta situatia, deoarece nu vreau ca dupa ce construiesc gardurile sa vina cineva (si in acest caz cred ca primaria ) sa-mi ceara a-mi muta gardurile ( cu toate ca eu am hartie si poze de la cel care a batut tarusii si din care reiese clar ca dupa coordonatle gasite la OCPI proprietatea mea acum incepe cu un metru mai din drum!)