avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 686 soluții astăzi
Forum Activitate jonyyo

Activitate jonyyo

mai sunt in vigoare aceastea?
au completari aduse de-a lungul timpului din 2003 respectiv 2006 si pana azi
multumesc
asociatul meu imi cere copie dupa actul de identitate si sustine ca va merge la registrul comertului si cei de acolo vor rezolva acteleurmand ca eu sa ma prezint in corpore sa semnez cand vor fi gata actele .
vi se pare normal?
Răspuns la discuția pensia facultativa
NU M-ATI INTELES . M-AM ADRESAT SERVICIULUI DESPRE CARE VORBITI DVS BA CHIAR SI MAI SUS LA DIRECTIUNE DAR SITUATIA NU S-A REZOLVAT AS VREA SA MA ADRESEZ UNEI TERTE PARTI CARE SA REZOLVE CUMVA ACEST LUCRU
BUNA ZIUA ,
VREAU SA IES DINTR-O FIRMA IN CARE SUNT ASOCIAT CU CINEVA FIECARE DETINAND CATE 50%.
EU IN PRINCIPIU VREAU SA CEDEZ CATRE ASOCIATUL MEU PARTEA MEA SI ASTFEL SA IES DIN FIRMA.
DACA MA ADRESEZ LA REGISTRUL COMERTULUI GASESC ACOLO REZOLVARE?
Stimati domni si doamne,
sunt fericitul contribuabil la un fond de pensii facultative pilonul III ceea ce inseamna potrivit legii ca umila mea contributie la acest fond este deductibila.
Paradoxul este ca, de cand am ales sa contribui la acest fond (septembrie 2008),am fost sub umbrela a 2 angajatori si niciunul din ei nu mi-a luat in calcul aceasta contributie. Trebuie subliniat ca unul din angajatori era de stat, stat care a dat aceasta lege.
In fine, intrebarea mea este cui ma pot adresa pentru rezolvarea acestei stuatii in conditiile in care angajatorul nu ma baga in seama.
Suma pentru care ma bat este destul de mica dar este dreptul meu.
Va multumesc!

Aa si inca o intrebare
contributiile la planuri de economisire cu scop locativ gen produsele unei banci pt locuinte sunt deductibile?
sunt asociat intr-un srl. conform actului constitutiv detin 50% parti sociale.
anul acesta firma se pare ca va iesii pe profit si in consecinta ar fii ceva de impartit intre asociati, dar asociatul meu nu mai vrea sa facem afaceri impreuna.
eu am avansat o suma pe care o doresc ca sa ies din firma . cum era si normal el nu este de acord cu aceasta.
mentionez ca firma este infiintata 50:50 dar de-a lungul timpului firma a fost imprumutata de noi diferit(asociatul meu mai mult recunosc 5 :1 ar fi cota ). acum asociatul meu se bate cu pumnul in piept ca el a sustinut firma sa ajunga unde a ajuns si ca ar fi cazul sa ma retrag. din documentele contabile la care am avut acces pana in dec 2009 aceste imprumuturi nu se regasesc fidel cu realitatea dar nici rambursarile acestora(eu nu am incasat nimic).
el este salariat in aceasta firma a noastra eu nu .
nu prea as vrea sa ies din afacere ca daca am avut rabdare 4 ani pana acum si acum a inceput sa se vada un profit de ce sa nu beneficiez de el.
problema este ca nu stiu ce ar putea face el , eu ne avand acces la acte acest acces nefiindu-mi permis abuziv zic eu.contabilul este in "gasca " cu el.
care ar fii pozitia pe care ma sfatuiti sa o adopt .
firma desfasoara activitati de transport marfuri.
credeti ca poate sa vanda masinile acestea fiind instrumentul cu care se face bani, fara acordul meu sau poate investi in altele fara acordul meu?
va multumesc

ps: suspectez ca ar vrea sa manareasca actele contabile sa diminueze profitul sau sa imi mai returneze ceva din datorie nu stiu cert este ca nu vrea sa mi le arate



el se poate retrage din firma fara acordul meu?
sunt asociat intr-un srl. conform actului constitutiv detin 50% parti sociale.
anul acesta firma se pare ca va iesii pe profit si in consecinta ar fii ceva de impartit intre asociati, dar asociatul meu nu mai vrea sa facem afaceri impreuna.
eu am avansat o suma pe care o doresc ca sa ies din firma . cum era si normal el nu este de acord cu aceasta.
mentionez ca firma este infiintata 50:50 dar de-a lungul timpului firma a fost imprumutata de noi diferit(asociatul meu mai mult recunosc 5 :1 ar fi cota ). acum asociatul meu se bate cu pumnul in piept ca el a sustinut firma sa ajunga unde a ajuns si ca ar fi cazul sa ma retrag. din documentele contabile la care am avut acces pana in dec 2009 aceste imprumuturi nu se regasesc fidel cu realitatea dar nici rambursarile acestora(eu nu am incasat nimic).
el este salariat in aceasta firma a noastra eu nu .
nu prea as vrea sa ies din afacere ca daca am avut rabdare 4 ani pana acum si acum a inceput sa se vada un profit de ce sa nu beneficiez de el.
problema este ca nu stiu ce ar putea face el , eu ne avand acces la acte acest acces nefiindu-mi permis abuziv zic eu.contabilul este in "gasca " cu el.
care ar fii pozitia pe care ma sfatuiti sa o adopt .
firma desfasoara activitati de transport marfuri.
credeti ca poate sa vanda masinile acestea fiind instrumentul cu care se face bani, fara acordul meu sau poate investi in altele fara acordul meu?
va multumesc

ps: suspectez ca ar vrea sa manareasca actele contabile sa diminueze profitul sau sa imi mai returneze ceva din datorie nu stiu cert este ca nu vrea sa mi le arate



el se poate retrage din firma fara acordul meu?

Discuție leasing
Sunt fericitul titular al unui contract de leasing.(multumesc)
In luna oct 2010 isi dau ei sema sa imi factureze o diferenta de tva de la 19 la 24 de procente pentru factura emisa in luna iunie 2010.
Intreband la firma de leasing despre aceasta mi s-a raspuns ca au fost nevoiti sa faca asta pentru ca factura are scadenta in luna iulie luna in care tva este 24 %.
Credeti ca este corect? Sa platesc sau nu?
Răspuns la discuția asociati intr-un srl
si asa cred ca vor fii probleme.
cred ca raspunsul lui ar fi ca impovaram firma prea mult cu impozite pe salariul meu .
ca el a fost nevoit sa se angajeze ca sa beneficieze el si familia lui de asigurarea de sanatate, lucru de care eu beneficiez finnd deja angajat in alta parte cu carte de munca.
in esenta cred ca el cam doreste sa ma dea la o parte din firma
In anul 2007 m-am asociat cu cineva la constituirea unei firme, fiecare detinem cate 50%.
Pentru inceput am hotarat amandoi sa nu luam nimic din firma pana nu se pune pe picioare afacerea avand amandoi servici .
Dupa 3 ani de functionare asociatul meu renunta la servici si se angajeaza la societatea noastra incasand si un salariu. Eu in continuare lucrez dar am incercat sa ma inteleg cu el ca ar fii timpul sa am si eu ceva beneficii de pe urma banilor investiti alaturi de el dar ma lovesc de un refuz total motivand ca el isi ia un salariu ca trebuie sa traiasca si el, sotia lui nu are servici si au si un copil, fata de familia mea in care avem servici amandoi.
Intrebarea mea este cum pot obtine si eu un beneficiu din aceasta firma in care am investit. Cum il pot obliga legal