avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 192 soluții astăzi
Forum Activitate ElenaC84

Activitate ElenaC84

Multumesc de raspuns, Dana. Imi pare rau sa aud ca nu au recalculat, si eu am aceeasi temere, desi legal noi avem dreptul sa beneficiem.
Buna Dana,

Cum s-a finalizat semnarea contractului de vanzare-cumparare la tine? A recalculat vanzatorul pretul cu TVA 5% sau a mentinut pretul initial de vanzare? Eu ma confrunt cu aceeasi situatie si vanzatorul nu prea doreste sa aplice tva 5% (desi de incadram, antecontract semnat in 2021 cu tva 19%). Ar trebui sa semnam contractul de vanzare-cumparare pe finele anului.

Multumesc!
Răspuns la discuția Avans TVA 19%, TVA apartament 5%
Ok, multumesc!
Răspuns la discuția Avans TVA 19%, TVA apartament 5%
Buna Laura,

Poti sa imi spui cum s-a finalizat vanzarea la tine? A recalculat dezvoltatorul pretul cu tva 5%? Sau a mentinut pretul initial mai mare? Ma aflu in aceeasi situatie, urmeaza sa semnam contract de vanzare-cumparare iar vanzatorul pare reticent in a scadea pretul astfel incat sa beneficiem de noul tva.
Multumesc!
Buna ziua,
Am dat avans pentru un apartament cu 3 camere intr-un bloc in constructie cu termen de finalizare in 2022 (pret apt 116k+TVA 19% =137.000) . Agentul imobiliar ne-a spus ca daca scade TVA-ul in 2022 se va face un act aditional iar pretul total al apartamentului va scadea conf noul TVA.

Noi am mers pe mana agentului imobiliar si am semnat antecontractul pt suma totala de 137k (tva 19%), stiind ca urma sa vina o lege de scadere a TVA, fie cea cu 2 cote, fie cea cu 5%.

Intre timp, a intrat in vigoare OUG 130/2021 care modifica cota de TVA la 5% pentru primul apartament achizitionat dupa ianuarie 2022 iar valoarea acestuia nu depaseste 140.000 eur. Conform noilor prevederi fiscale am beneficia de TVA redus, deci pret apt ar trebuie sa fie mai mic insa avem temerea ca dezvoltatorul nu doreste sa scada pretul, cu toate ca TVA-ul este mai mic.

Exista posibilitatea ca dezvoltatorul sa mareasca pretul unitar al apartamentului astfel incat pretul final sa fie acelasi din antecontract? Adica pretul unitar sa devina cam 130k, in loc de 116k astfel incat pretul total sa ramana tot 137000. In antecontract se mentioneaza ca pretul este 137k cu tot cu TVA 19%.

Ce parere aveti? Se confrunta cineva cu o situatie similara?

Multumesc!