Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Avans TVA 19%, TVA apartament 5%
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Avans TVA 19%, TVA apartament 5%

Buna ziua!
Am următoarea situație: în 2020 am făcut antecontract cu dezvoltatorul pentru un apartament in valoare de 122.000€, fără TVA. Avansul plătit a fost 21.777€ TVA inclus (TVA-ul atunci era 19%), care însemna 15% din valoarea ap. în 2020. Acum prețul apartamentului se încadrează la TVA de 5%. În antecontract nu am stipulată valoarea TVA, ci doar este menționat în dreptul fiecărei sume dacă are sau nu TVA inclus.
În luna septembrie 2022 voi semna contractul de vânzare-cumpărare. În cazul acesta, avansul cum va fi interpretat? Ca având TVA 5% sau 19%? Dacă e 5%, ce se întâmplă cu diferența? Trebuie să o cer înapoi de la dezvoltator, de la stat sau se poate considera că am plătit avans mai mare de 15%? Cum se procedează în astfel de situații?
Mulțumesc!
Cand se face livrarea apartamentului cu contractul autentic , se face factura finala astfel cf Codului Fiscal :

- se va storna ( factura cu minus) avansul exact cum a fost facturat cu 19% ; adica - 18300 si TVA 19% - 3477 = - 21177 euro
- se va factura apartamentul cu 5% pe toata valoarea din contract ( pt ca indepliniti conditiile ) 122.000 si TVA 5% 6100 = 128.100 euro
- se va achita diferenta , adica ( 128100 euro - 21777 = 106323 euro )
Mulțumesc mult pentru răspuns!
Buna Laura,

Poti sa imi spui cum s-a finalizat vanzarea la tine? A recalculat dezvoltatorul pretul cu tva 5%? Sau a mentinut pretul initial mai mare? Ma aflu in aceeasi situatie, urmeaza sa semnam contract de vanzare-cumparare iar vanzatorul pare reticent in a scadea pretul astfel incat sa beneficiem de noul tva.
Multumesc!
Bună!
Da, a trecut în contractul final prețul recalculat cu 5%.

Manuela Rășină, administrator
Ok, multumesc!
Manuela Rășină, administrator