avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 431 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Avans TVA 19%, TVA apartament 5%
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Avans TVA 19%, TVA apartament 5%

Buna ziua!
Am următoarea situație: în 2020 am făcut antecontract cu dezvoltatorul pentru un apartament in valoare de 122.000€, fără TVA. Avansul plătit a fost 21.777€ TVA inclus (TVA-ul atunci era 19%), care însemna 15% din valoarea ap. în 2020. Acum prețul apartamentului se încadrează la TVA de 5%. În antecontract nu am stipulată valoarea TVA, ci doar este menționat în dreptul fiecărei sume dacă are sau nu TVA inclus.
În luna septembrie 2022 voi semna contractul de vânzare-cumpărare. În cazul acesta, avansul cum va fi interpretat? Ca având TVA 5% sau 19%? Dacă e 5%, ce se întâmplă cu diferența? Trebuie să o cer înapoi de la dezvoltator, de la stat sau se poate considera că am plătit avans mai mare de 15%? Cum se procedează în astfel de situații?
Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: ElenaC84 , utilizator 09:53, 24 Noiembrie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cand se face livrarea apartamentului cu contractul autentic , se face factura finala astfel cf Codului Fiscal :

- se va storna ( factura cu minus) avansul exact cum a fost facturat cu 19% ; adica - 18300 si TVA 19% - 3477 = - 21177 euro
- se va factura apartamentul cu 5% pe toata valoarea din contract ( pt ca indepliniti conditiile ) 122.000 si TVA 5% 6100 = 128.100 euro
- se va achita diferenta , adica ( 128100 euro - 21777 = 106323 euro )
Mulțumesc mult pentru răspuns!
Buna Laura,

Poti sa imi spui cum s-a finalizat vanzarea la tine? A recalculat dezvoltatorul pretul cu tva 5%? Sau a mentinut pretul initial mai mare? Ma aflu in aceeasi situatie, urmeaza sa semnam contract de vanzare-cumparare iar vanzatorul pare reticent in a scadea pretul astfel incat sa beneficiem de noul tva.
Multumesc!
Bună!
Da, a trecut în contractul final prețul recalculat cu 5%.

Ultima modificare: Sâmbătă, 26 Noiembrie 2022
Manuela Rășină, administrator
Ok, multumesc!
Ultima modificare: Sâmbătă, 26 Noiembrie 2022
Manuela Rășină, administrator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Modalitate aplicare tva la 5% la locuinte dana_burca dana_burca Avand in vedere reducerea TVA la 5% la locuinte, se da urmatoarea situatie: urmeaza sa achizionez un imobil care se incadreaza in prevederile legale, ... (vezi toată discuția)
Diferenta tva (19% - 24%) apartament Airscape Airscape Buna ziua, Am achizitionat un apartament in curs de constructie (la data respectiva) la sfarsitul lui 2009. Cota TVA pentru apartament a fost de 5%, iar ... (vezi toată discuția)
Tva imobiliare de la 19% la 5%, antecontract semnat in 2021, blocul se finalizeaza 2022 ElenaC84 ElenaC84 Buna ziua, Am dat avans pentru un apartament cu 3 camere intr-un bloc in constructie cu termen de finalizare in 2022 (pret apt 116k+TVA 19% =137.000) . ... (vezi toată discuția)