avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 219 soluții astăzi
Forum Activitate frunzaverona@yahoo.com

Activitate frunzaverona@yahoo.com

După noua lege a pensiilor , concediile medicale luate între 2018 și 2023 primesc puncte de stabilitate.?
Mulțumesc.
La pensionarea la termen pentru un angajat bugetar în cadrul unui spital se acorda salarii compensatorii?
Menționez ca nu cunosc conținutul contractului de munca iar în contractul individual nu este menționat.
Mulțumesc frumos.
Un bugetar aflat în concediu medical anul acesta fiind și persoane cu dizabilități are dreptul la tichete de vacanță.?
Anul acesta a beneficiat de 25 zile de concediu de odihna și 4 luni de concediu medical. Mulțumesc frumos.
Va rog pentru un cadru medical pensia se calculeaza raportând se la salariile din ultimii 5 ani ?
Și care ar fi procentul .
Mulțumesc mult.
O persoana cu handicap care are cont sau depozit la o banca trebuie sa plateasca impozit la stat?
Mulțumesc frumos
Bună ziua.
Ba rog pentru o persoana cu handicap trebuie sa plateasca sănătatea la salariu pensie și dacă exista un anumit prag.
Mulțumesc frumos
Bună ziua.
Administrez un teren agricol pentru care exista un titlu de proprietate emis pe numele bunicii mele demult decedate..Pe titlu sunt trecute alte 5 rude dar eu am plătit impozitul și eu l am dat în arenda.
Întrebarea este ce demersuri pot face pentru a preschimba actul de proprietate pe numele meu ceilalți proprietari nefiind înteresati (uzupaciune).
Mulțumesc frumos.
Va rog pentru un bugetar aflat în concediu medical .
Are dreptul la sporul de doctorat pe perioada concediului medical ?
Va rog pentru o persoana cu dizabilități dacă medicina muncii da aviz negativ și eu consider incorecta îngustă și discriminatorie masura lucrând în aceleași condiții timp de 3 ani ce pot face?
Un salariat după 273 zile de concediu medical are dreptul sa și ia în continuare concediu de odihna. Mulțumesc