avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 565 soluții astăzi
Forum Activitate vladmaria04

Activitate vladmaria04

Pachet mobilitate - 21 Mai 2022
Buna ziua, Pachetului de mobilitate 1 care a intrat in vigoare de la 21 Mai 2022, se aplica si firmelor care au caen principal : Servicii mutare si activeaza doar pe teritoriul tarii?
Din cate am inteles, firmele trebuie sa obtina aceatsa lidcenta de transport doar in cazul in care efectueaza transporturi internationale, fiind vorba de o licenta comunitara.
Multumesc!


Multumesc pentru raspuns!
Am publicat o politica de confidentialitate pe site, care conditioneaza trimiterea de informatii personale prin formularul de contact. Fara luarea la cunostinta a acesteia nu se pot trimite datele. In rest nu stiu ce trebuie sa mai facem… avand in vedere ca nu avem o baza de date, nu facem mail marketing si nici comert online. Este mai mult un site de prezentare…
Multumim inca o data pentru raspuns si detalii.
Buna ziua!
daca pe website-ul meu am o singura subpagina cu formular de contact, unde se cer doar e-mailul si textul mesajului clientilor, fara nume, date de contact si alte informatii personale, mai este nevoie sa am pop-up-uri cu atentionare prelucrare date personale sau o subpagina dedicata termenilor si conditiilor? Informatia privind folosirea cookies apare deja la prima accesare.
Răspuns la discuția Somatie politia locala
Multumesc pentru raspuns!
tot am cautat parcari private/comerciale unde sa pot lasa masinile, contra cost bineintele... nu am gasit nimic pe o raza de 3 km... avand in vedere ca au fost si sparte acum ceva vreme.. pentru rezidential sun prea mari si tot asa ....sa le scot in afara bucurestiului iarasi nu este o solutie. iar parcarile speciale pentru autoutilitare nu mai au locuri ... :(
Buna seara! Am o nelamurire legata de un avertisment dat de politia locala pentru parcare auto pe trotuar. Am gasit in parbriz, dupa doua saptamani, fiind in afara localitatii in aceasta perioada, o somatie data de politia locala pentru parcare neregulamentara a unei autoutilitare folosita in scopuri comerciale. Am gasit-o tarziu deoarece a fost emisa in data de 24 Decembrie ora 23:58, cand Fecioara Maria era in travaliu acum ceva ani.... .Sarind peste data si ora, memorabile de altfel, somatia era pe o foaie printata A4, nu un formular tipizat, nestampilata, cu mentiunea sa se trimita pe mail permisul si alte date de identificare ale proprietarului in termen de 48 de ore. Mentionez ca autoutilitara in cauza este inregistrata ca proprietate privata, facand deasemena obiectul unui contract de comodat sub smnatura privata, intre proprietar si o entitate juridica. Se poate evita intr-o oarecare masura plata celor 2000 RON la care se incadreaza sactiunea? Sau macar partial ....
Multumesc!