avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Activitate Ioan1122

Activitate Ioan1122

Multumesc frumos! Am gasit grila notariala, dar din pacate nu am gasit pret legat de balcoane sau logii... din cate am vazut parerile sunt impartite: unii zic ca balcoanele inchise se includ in suprafata utila si se platesc la acelasi pret (de exemplu daca pretul/mp e 1000eur la fel se aplica si la balcoane pentru ca sunt inchise, iar altii ca pretul corect pentru un balcon ar fi 50% din cat e pretul pe mp). Practic si eu cand am vorbit cu proprietarul, in calculul pe care l a facut pentru a stabili pretul a inclus si suprafata balcoanelor inchise. E multa confuzie pe acest subiect din cate am vazut, deci as aprecia orice ajutor.

ynocentta a scris:

Exista grila notariala cu valoarea bunurilor imobile functie de zona centrala,semicentrala,periferie,grad confort,etc

Buna ziua!

Avem urmatorul scenariu: un apartament cu 3 camere de vanzare, renovat cu instalatia electrica si sanitara schimbata, la etajul 3/4, suprafata utila de 62 mp, intr-o zona buna al unui municipiu (scoala, magazine, etc in apropiere). Apartamentul are 3 balcoane dintre care 2 sunt inchise cu geamuri termopan, deci practic s-a marit suprafata celor 2 camere. Intrebarea este cum se calculeaza pretul/mp la acele balcoane si la cel care a ramas deschis? In functie de asta vreau sa calculez daca pretul cerut e corect si sa incerc sa imi dau seama daca ar fi probleme la evaluare sau nu.

Multumesc anticipat! Stima si respect!