avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 746 soluții astăzi
Forum Activitate irinatracy87

Activitate irinatracy87

multumesc :)
eu acum inteleg ca de cand s-a schimbat codul, tatii si mamele st egali, dar egalitatea asta cand unu naste, creste si educa copilul si celalalt renunta la obligatii precum autoritate printeasca, nu plateste nimic, nu vede copilul cu anii si in schimb isi pastreaza aceleasi drepturi cu unu care e tata implicat mi se pare.... stupid.
la asta incerc eu sa gasesc o solutie, pt ca nu imi expun fiul la o trauma ca se trezeste el sa fie tata cand vrea... si incercam sa decid, cu un ajutor mai avizat, daca merita sa fac apel acum sau sa fac cerere pt alt program de vizitare peste 6 luni-un an in functie de cum evolueaza lucrurile, si dc se poate schimba programul cand tatal nu e in tara ... instanta -a acordat unui tata care n-are nicio treaba cu copilul lui program maxim ca unui tata implicat care ar merita un astfel de program...
da, actiunea este usor de facut, nu asta era neaparat problema... ci in ce masura legala poate forta vizitarea conform sentintei (aberante) in conditiile de fata...
Buna ziua tuturor,

Eu si fostul meu sot cetatean american am divortat si avem impreuna un baietel de 5 ani. Situatia e complexa dar o voi simplifica pe puncte:
-in timpul procesului de divort fostul meu sot a semnat un acord notarial prin care a fost de acord sa am eu autoritatea parinteasca exclusiva, domiciliul copilului la mama, a oferit o pensie alimentara de 1000 Ron, a cerut un program de vizitare la aprecierea instantei, si a plecat din tara (in Vietnam, irelevant...)
-Divortul s-a pronuntat pe 16 februarie, instanta a luat act de acord si a dat o sentinta in conformitate cu toate punctele amintite mai sus. La programul de vizitare insa, a dat 2 wekenduri pe luna, o luna din vacanta de vara, o saptamana din cea de primavara, telefoane zilnice cu copilul...Craciun, Revelion in an par si impar alternativ... a dat practic vizitare "cu de toate".

Problema mea este: 1. Intre baietelul meu si tatal lui nu exista o relatie buna, fiul meu fiind martor la violente verbale si fizice. Am permis vizitarea vara trecuta desi nu aveam un ordin judecatoresc, dar nu s-a legat nicio legatura intre ei. Tatal lui a plecat cand copilul meu avea 11 luni si l-a mai vazut vara trecuta in parc de 4-5 ori cand avea 5 ani, in timp ce noi eram in proces de divort, dupa care in noiembrie a plecat din tara dupa ce mi-a cedat autoritatea parinteasca.

2. Nu plateste pensia aia alimentara pe care acum e obligat prin sentinta sa o plateasca din urma de cand am intentat divortul in mai 2022.

Avand in vedere ca am 30 de zile sa fac apel, vreau sa va intreb in ce masura poate fostul meu sot sa vina - din senin- sa ia copilul o luna vara conform sentintei, lucru care ar fi traumatizant pt copil in primul rand avand in vedere ca relatia lor nu este deloc una de atasament si varsta copilului meu este foarte mica inca. (si e practic un strain pt copil)

Cu riscul de a parea o mama "nebuna" care nu vrea sa ii dea tatalui copilul in vacanta, recunosc ca nu mi se pare deloc normal sa aiba un program de vizitare MAXIM avand in vedere circumstantele. Si in primul rand nu ar fi deloc bine pt fiul meu sa fie fortat sa se duca la un strain practic care nu se implica financiar sau fizic in viata lui. Dar cunoscandu-l pe fostul meu sot care are "atacuri de parinte" ar putea sa forteze copilul conform programului de vizitare cand are chef, dupa care iar sa dispara 4 ani si tot asa, iar singurul care ar suferi ar fi baietelul meu...

Oricum, as aprecia o ghidare in aceasta situatie ca sa pot decide ce este mai bine in interesul copilului meu.

Va multumesc anticipat!
am inteles... multumesc
da, am inteles, multumesc. Dar cum putea el sa faca proces de divort cand a venit in Ro luna trecuta dupa 3 ani si nu are cert de casatorie si e un divort pe rol.... multumesc
Buna ziua,
Am intentat divort de sotul meu cetatean american anul trecut in 2022. El a parasit tara si implicit domiciliu in 2020. Acum in mai 2023 s-a intors in Romania si a intentat si el cerere de divort. Mentionez ca avem un baietel minor de 4 ani.
Voiam sa va intreb daca se coreleaza procesele si se transforma intr-un singur proces de divort sau ne judecam de 2 ori.... El cere ce cer si eu... doar ca sunt un pic socata pt ca a lipsit 3 ani si a ignorat complet cererea mea de divort...
Va multumesc tare mult
va multumesc. Ca sa va ofer un pic de context, desi nu vreau sa va plictisesc, noi suntem despartiti in fapt din 2019, insa in ultimii ani au avut loc mai multe discutii telefonice care nu au fost pasnice de nicio parte. Eu aveam insa dezavantajul legal de a purta acele discutii cu baietelul meu (care acum are 4 ani si avea 11 luni cand tatal lui a plecat din casa) in casa. desi ma duceam in alta camera cand lucrurile scapau de sub control... si inca sotul meu doreste sa foloseasca acele discutii pt a demonstra ca.. ridic tonul in fata copilului, ca altceva nu fac... el este american deci toate discutiile s-au purtat in engleza. Eu am ca probe inscrisuri si mailuri dar nu am inregistrat niciodatsa conversatiile.
As dori sa stiu daca inregistrarile video si audio pot fi folosite ca probe intr-un divort cu un copil minor... Sotul meu avea obiceiul sa inregistreze toate certurile si ulterior dupa ce a parasit domiciliul sa inregistreze toate convorbirile telefonice. Si as vrea sa stiu daca acestea pot fi folosite ca probe in divort? Va multumesc anticipat :)