avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 629 soluții astăzi
Forum Activitate 7890

Activitate 7890

Buna ziua,
Mulțumesc mult pentru răspunsul dvs.
Ar putea Pol.Loc. sa ii refuze pe cei de la IPJ și să nu le transmita înregistrarea?????????? Și cum ar investiga cazul?? Inreg e făcută de polițiști prin Bodycam, nu se noi.
Seara faina !

mitabiciclista a scris:

Asa e corect pentru că nu oricine are acces la aceste înregistrări.
In plângerea către IPJ precizați că înregistrarea se află la Politia Locală și ei o vor obține.Atasati și răspunsul primit.


Mulțumesc mult !
gi-jane2 a scris:

E corect. Doar indicati in plangere cand s-a intervenit si cer ei inregistarea.
Nu mai deschideti subiecte noi, toate intrebarile pe aceeasi tema, se pun in acelasi tipic, mulțumesc.

Buna ziua,
Am cerut prin mail înregistrarea intervenției pt tulburare liniște publică (in care au fost insulte+ calomnii+ intimidari+ amenințări din partea celor ce ne deranjau) de la Poliția Locala și mi s- a răspuns că doar instituțiilor abilitate pot sa le - o transmita.Cauza: LG 363/2018 + GDPR.
Aveam nevoie de ea sa o atașez plângerii penale pe care urmează să o trimit la IPJ, de asta am așteptat 1 luna.
Nu e un abuz ?? Chiar așa e corect??
Mulțumesc anticipat.
Buna ziua,
Am cerut prin mail înregistrarea intervenției pt tulburare liniște publică (in care au fost insulte+ calomnii+ intimidari+ amenințări din partea celor ce ne deranjau) de la Poliția Locala și mi s- a răspuns că doar instituțiilor abilitate pot sa le - o transmita.Cauza: LG 363/2018 + GDPR.
Aveam nevoie de ea sa o atașez plângerii penale pe care urmează să o trimit la IPJ, de asta am așteptat 1 luna.
Nu e un abuz ?? Chiar așa e corect??
Mulțumesc anticipat.

Mihăilă Sebastian a scris:

Faceti o cerere catre politia locala pt stocarea acelor imagini si apoi cerere de chemare in judecata pt daune.

Buna seara,
Merci pt răspunsul dvs.Am găsit termenul de 60 zile maxim, nu era 30 zile pt obținerea înregistrarii??

Mihăilă Sebastian a scris:

Faceti o cerere catre politia locala pt stocarea acelor imagini si apoi cerere de chemare in judecata pt daune.

Merci pt link!!!!

ynocentta a scris:

Dv sunteti inregistrat in imaginile respective?
[ link extern ]

Buna seara,
Da, am ieșit la ușă și le-am spus polițiștilor "m-a insultat de mai multe, iar acum mă amenința", , apoi, polițiștii au spus sa intru, sa nu se escaladeze conflictul.,prin urmare apare vocea mea acolo, imediat după fraza individului cu amenințările.
Chiar i-am întrebat pe polițiștii" s- a înregistrat?", iar ei au răspuns că da.


ynocentta a scris:

Dv sunteti inregistrat in imaginile respective?
[ link extern ]

Daune morale
Buna ziua,
I.n timpul intervenției Pol.Locale (a-5-a !!!! Pt tulburare liniște publică) la niște chiriași ffderanjanti am fost insultată de mai multe ori și chiar amenințată de aceștia, chiar și după polițiștiii le-au spus că se înregistrează.
Totul a fost înregistrat de Bodycam ale polițiștilor.
Pot cere daune morale în Instanță pe baza acelei înregistrări? ??
Cum pot obține înregistrarea de la Pol.Locala?
Făcând o cerere/mail sau doar prin avocat??
Mulțumim anticipat.
Daune morale
Buna ziua,
Pt plângere nefondată, neprobata( actiuni defăimătoare la adresa mea, calomnioase, false) făcute de o pers la Politie ++++purtatul, pe drumuri pt declarații la sediu , pot cere daune morale în Instanță??
Asa se răzbuna persoana pe mine pt că îi trimitem des Poliția pt tulburare liniște publică.,
Mulțumesc anticipat.
Subiect: tulburare liniște publică
Buna ziua,
Ne confruntăm cu o situație de nedorit nimănui ☹️☹️????????????: tulburare liniște publică în mod repetat și tot mai tare: încălcare art 25+26-lg61/1991R
S-au chemat autoritățile de 5 ori: IPJ+ 112+ Pol.Locala: avertismente+ amenzi+ răspunsurile oficiale scrise pt încalcare art25+26, + o încercare amiabila nereușită a Presed. Asoc, la ei, + insulte, injurii, intimidari, amenințări, unele făcute chiar de fata cu Poliția, înregistrate de Bodycam.
CUM PUTEM SA II EVACUAM??
1. doar prin Instanta?? Și până atunci noi cum trăim aici?

2.se poate judeca și în lipsa proprietarului ?El nu e in tara, nici nu-i știm numele real și nici nu credem că există vreun contract inregistrat la ANAF.

3. Pol.Locala pe baza dovezilor lor ( intervențiilor făcute de ei + cele scrise- rasp la sesiz noastre) și cele de la IPJ+112 nu ar putea sa ii evacueze???
Sau măcar să-l notifice pe proprietar pt evacuare chiriași??
Mulțumim anticipat.