avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 374 soluții astăzi
Forum Activitate a.vram.l

Activitate a.vram.l

Am reziliat un contract de inchiriere imobil -am anuntat verbal pe 22 decembrie ca vreau sa parasesc locuinta pe 31 ianuarie. La momentul acela, uitasem de termenul de 60 de zile de preaviz prezent in contract. Am platit in avans chiria integral pana la finalul lui ianuarie. Am locuit acolo 7 luni (in contract se stipuleaza ca garantia nu se primeste inapoi daca se denunta contractul mai devreme de 6 luni). Pe 15 ianuarie m-a intrebat proprietarul daca poate aduce oameni la vizionare, si i-am spus ca da, poate merge la vizionare. Eu intre timp m-am mutat, iar pe 23 ianuarie mi-am dat seama ca imi lipsește ceva si am mers la apartament sa vad daca nu e acolo. Avand cheia, am incercat sa intru si am realizat ca locuieste altcineva acolo. Mi s-a zis de catre respectivul ca locuieste de o saptamana (18 ianuarie), fapt confirmat si de firma de imobiliare ce a incheiat noul contract. Am incercat sa iau legatura cu proprietarul pentru a incheia amiabil socotelile, dar acesta a refuzat sa se intalneasca sau sa raspunda la telefon timp de cateva zile. Au ramas facturi neplatite si doream sa discutăm cum vrea sa procedam, dar nu a raspuns. Dupa ce l-a sunat o cunostinta, acesta mi-a transmis ca doreste sa ii transfer banii de facturi si apoi el imi va restitui jumatate de luna, spunand ca garanția este pierduta pentru ca nu am locuit acolo un an cum a spus dumnealui ca vrea (clauza nescrisa in contract). M-a amenintat ca ar putea să ma denunte pentru neplata facturilor, dar dumnealui are garantia mea si echivalentul a jumatate de luna de chirie in care el a inchiriat din nou altcuiva. Am depus plangere la politie pt. inselatorie si violare de domiciliu, pe motiv ca a permis accesul strainilor fara voia mea, iar eu nu am mai putut intra in locuinta inchiriata pentru care am platit chiria integral in luna ianuarie. Predarea apartamentului nu a avut loc conform contractului, cu proces verbal, iar contoarele nu s-au citit in prezenta mea. Pot sa fiu acuzata ca i-am cauzat dumnealui daune pentru ca nu am platit facturile pe decembrie si ianuarie (cele din ianuarie inca nu au venit) in condițiile in care dansul mi-a retinut garantia si jumatatea de luna in care el a incalcat contractul, inchiriind locuinta a doua oara (aceste sume de bani sunt mult mai mari decat facturile restante). Eu am incercat sa dau de el si sa discutam-nu am reusit, am apelat și la agenție, au incercat si ei sa discute cu dumnealui fara succes.
Pe 27 ianuarie i-am trimis un mesaj ca, datorita incalcarii dreptului meu de a folosi bunul inchiriat, doresc sa reziliez unilateral contractul de la 1 februarie. Aceasta a fost prima notificare scrisa a intentiei de a incheia contractul, restul discutiilor fiind doar verbale, iar contractul stipulând ca intentia de a denunta contractul se comunica in scris. In aceste conditii, de reziliere datorita nerespectarii contractului, am dreptul la restituirea garantiei? Daca proprietarul o pastreaza, mai are dreptul sa-mi ceara pe deasupra si plata facturilor ramase? Daca nu, mi se poate cere sa mai platesc si facturile ramase?